Článek
Pro tuzemské uživatele jde o premiéru. V únoru, kdy byl tento chatbot spuštěn, jej totiž mohli využívat pouze lidé na vybraných trzích. Nyní přichází lokalizace do více než 40 dalších jazyků, a to včetně češtiny a slovenštiny.
Alphabet nicméně zdůrazňuje, že Bard představuje stále ještě „experimentální službu“. Ve čtvrtek oznámená expanze nicméně nepředstavuje pouze vstup na nové trhy, ale také zpřístupnění nových funkcí, jako je například možnost pustit si odpovědi formou mluveného slova.
Vyzkoušet si všechny nové funkce můžete přímo na stránkách Barda.
Umělá inteligence Čechy zatím příliš neoslovila
Tvůrci popisují Barda jako „kreativního a užitečného spolupracovníka, který pomáhá zvýšit produktivitu, vymýšlet nápady a podněcovat představivost“. Jde o přímou konkurenci pro fenomén jménem ChatGPT.
Rozhraní Barda tvoří webová stránka oddělená od vyhledávače Google s prostorem, kam uživatel může zadat otázku. „Z testování Barda jsme se hodně naučili a dalším důležitým krokem k jeho vylepšení je získat zpětnou vazbu od více lidí,“ uvedli již dříve viceprezidenti Googlu Sissie Hsiaová a Eli Collins.
Bard vychází z jazykového modelu LaMDA, který Google navrhl pro generování chatbotů. Kalifornská společnost jej představila v roce 2021. OpenAI přitom vzniklo už v roce 2015.
Musk chystá vlastního chatbota
Nové funkce a zpřístupnění služby na dalších trzích si společnost Alphabet nemohla naplánovat lépe. Přichází totiž pouhý den poté, co vývoj vlastní umělé inteligence oznámil americký vizionář Elon Musk, kvůli tomu založil nový startup xAI.
Tým xAI tvoří podle oficiálních webových stránek 12 lidí včetně Muska. Patří do něj například Igor Babuschkin, bývalý inženýr společnosti DeepMind, Tony Wu a Christian Szegedy, kteří pracovali v Googlu, a Greg Yang, který působil v Microsoftu.
Kdy si bude široká veřejnost moci novou umělou inteligenci od Muska vyzkoušet, zatím není jasné.
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.
Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.