Článek
Bývalý softwarový inženýr amerického internetového giganta Lin-wej Ting byl zadržen v Kalifornii a obviněn z krádeže tajných informací. Za každý ze čtyř bodů obvinění mu podle AP hrozí až deset let vězení.
„Krádež inovativních technologií a obchodních tajemství amerických firem může vést ke ztrátě pracovních míst a mít zničující důsledky pro hospodářství a národní bezpečnost,“ uvedl v prohlášení šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray. Zadržení a obvinění je podle něj dalším důkazem toho, co jsou čínské firmy ochotny udělat pro „krádež amerických inovací“.
Lin podle zveřejněných informací pracoval pro Google od roku 2019 a měl přístup k důvěrným informacím. Před dvěma lety začal do svého cloudového úložiště převádět stovky souborů. Několik týdnů poté, kdy s krádežemi začal, dostal podle amerických úřadů nabídku vedoucího místa v čínské firmě zabývající se vývojem AI technologií. Kromě toho sám založil a vedl startupovou společnost věnující se stejné věci.
Představitelé amerického ministerstva spravedlnosti v minulých měsících podle AP upozorňovali na to, že inovace týkající se umělé inteligence se mohou stát hlavním cílem zahraniční špionáže. Mezirezortní orgán zabývající se odhalováním průmyslové špionáže podle náměstkyně ministra Lisy Monacové učiní z AI svou prioritu.
AI asistent odvede práci za 700 lidí, ukazují první testy
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.
Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 470 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.