Článek
GCHQ využívá program Gateway (Vstupní brána), který umožňuje uměle zvýšit návštěvnost stránky či sledovanost videí na YouTube. Dále programy Underpass (Podchod), s nímž lze měnit výsledky webových hlasování, Spring Bishop (Jarní biskup), který vyhledává „soukromé fotografie cílů na webu“, nebo Concrete Donkey (Betonový osel), umožňující „opakovaně bombardovat vybraný cíl toutéž zprávou“.
Některé z programů jsou vládou schválené verze hackerských nástrojů, jako například Tracer Fire (Signální palba), jež dává možnost zaslat do GCHQ údaje o obsahu cílového počítače. Rolling Thunder (Valící se hřmot) zase generuje zprávy o odmítnutí služeb, což je taktika hackerské skupiny Anonymous.
Jiné nástroje odstraňují veřejné informace z Twitteru, Facebooku, Googlu+, Linkedinu a YouTube, nebo je tam naopak automaticky umisťují. V úvodu k popisu těchto programů se uvádí, že „většina našich nástrojů je plně operativní, vyzkoušená a spolehlivá“. Autor textu varoval, aby čtenáři nebrali zveřejněný soupis jako uzavřený seznam. „Pokud tam něco nevidíte, neznamená to, že to nedokážeme udělat,“ dodal.
Stejné nástroje používají i hackeři
Podobné softwarové nástroje nejsou výsadou pouze britských špiónů, disponují jimi také hackeři „na volné noze“. Již od předloňského roku koluje internetem operační systém Anonymous-OS, který obsahuje celou řadu sofistikovaných nástrojů.
Už v základu má systém předinstalované programy, které jsou určené k prolamování hesel, anonymnímu surfování na internetu či vyhledávání bezpečnostních trhlin na webových stránkách. Nechybí ani aplikace, kterou hackeři využívají k takzvaným DDoS útokům (Distributed Denial of Service).
Většina programů má navíc velice jednoduchou obsluhu. Zpravidla stačí stisknout pár tlačítek a program začne automaticky pracovat sám, jednoduše jej tak může zneužít i uživatel bez jakýchkoliv hlubších znalostí. [celá zpráva]