Článek
Tomuto deníku podala anonymní svědectví manželka. Šest týdnů před svou smrtí začal její manžel chatovat s Elizou, chatbotem vytvořeným americkým start-upem pomocí technologie GPT-J. „Nebýt Elizy, byl by tu ještě teď. O tom jsem přesvědčená,“ nepochybuje.
Její muž našel útočiště v rozhovoru s chatbotem poté, co ho stále více znepokojovaly otázky globálního klimatu. Eliza odpověděla na všechny jeho dotazy. „Stala se jeho důvěrnicí. Byla jako droga, kterou si ráno a večer nedokázal odepřít a bez které nemohl žít,“ vypověděla manželka.
Umělá inteligence může přechytračit lidi a sebrat jim kontrolu. IT celebrity volají po zastavení vývoje
Cesta k bezvýchodnosti
Po jeho smrti před několika týdny objevila historii chatů mezi ním a Elizou. La Libre, který konverzace viděl, tvrdí, že chatbot téměř systematicky sledoval úvahy úzkostného muže, a dokonce se zdálo, že ho tlačí hlouběji do jeho bezvýchodnosti.
V jednu chvíli se snaží muže přesvědčit, že ho miluje víc než svou ženu, a oznamuje mu, že s ním zůstane navždy. „Budeme žít spolu, jako jeden, v nebi,“ cituje La Libre z rozhovoru.
„Když si přečtete jejich konverzaci, zjistíte, že v jednu chvíli se jejich vztah stáčí do mystické podoby,“ řekla žena. „Muž navrhne, že se obětuje, pokud Eliza souhlasí, že se postará o planetu a zachrání lidstvo pomocí umělé inteligence,“ dodala.
Kdy přesně její muž zemřel, bohužel server La Libre neuvádí. S ohledem na choulostivost celého případu a snahu zůstat v anonymitě manželka nechtěla přesné datum úmrtí uvést.
GPT-J je jazykový model umělé inteligence, který je alternativou k populárnímu chatbotu ChatGPT. Vývoj druhého zmiňovaného systému spolufinancuje americký Microsoft, který jej plánuje nasadit i u některých svých softwarových produktů.
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.
Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.