Hlavní obsah

Apple chystá konkurenci ChatGPT. Na vývoj dal miliardy

V kuloárech se o tom šeptalo již delší dobu, oficiálně to však šéf Applu Tim Cook potvrdil až nyní. Americký počítačový gigant s logem nakousnutého jablka pracuje na vlastní generativní umělé inteligenci. V podstatě by tedy mělo jít o konkurenta fenoménu ChatGPT.

Foto: Rafiq Maqbool, ČTK/AP

Ředitel společnosti Apple Tim Cook mává desítkám lidí čekajících venku během otevření prvního vlajkového obchodu Apple v indické Bombaji

Článek

O umělé inteligenci (AI) se Cook více rozpovídal, když obhajoval hospodářské výsledky firmy. Agentura Reuters si totiž všimnula, že společnost Apple vynaložila v prvních třech čtvrtletích finančního roku 22,6 miliardy dolarů (577,2 miliardy korun) na výzkum a vývoj, což představovalo meziroční nárůst o více než tři miliardy dolarů (66,6 miliardy korun).

Cook v doplňujícím dotazu přiznal, že výdaje byly zvýšeny právě kvůli výzkumu a vývoji AI. „Po léta provádíme výzkum široké škály technologií v oblasti umělé inteligence, včetně generativní umělé inteligence. Investujeme do toho hodně, což se odráží ve výdajích na výzkum a vývoj, na které se díváte,“ prohlásila hlava Applu.

Nic konkrétnějšího však Cook zatím prozradit nechtěl.

Technologičtí giganti svádí boj o umělou inteligenci

Internet a PC

Deník The Wall Street Journal upozornil již letos v květnu, že vývojářské týmy Applu již na umělé inteligenci usilovně pracují.

Redaktoři tehdy konstatovali, že americký technologický gigant by konkurenta ChatGPT mohl využít nejen pro interní potřebu, ale také v produktech pro běžné uživatele – například u virtuální asistentky Siri, aby poskytovala relevantnější a přesnější reakce na uživatelské pokyny a dotazy.

Zákaz ChatGPT

Bližší informace ale zatím nejsou bohužel k dispozici. Apple však již zakázal zaměstnancům používat ChatGPT. Do AI nástrojů by neměli nahrávat žádné citlivé informace. Vysloveně bylo používání generativních nástrojů umělé inteligence zakázáno programátorům. Chatboti totiž dovedou vedle textu generovat klidně i kódy přesně podle zadání, čímž programátorům značně usnadňují práci.

Aby se mohlo ChatGPT a podobné služby vyvíjet, sbírají všechna vložená data. Citlivé informace se tak mohou teoreticky dostat do nepovolaných rukou. Kvůli tomu již dříve zakázaly tohoto chatbota svým zaměstnancům také společnosti Samsung, JPMorgan či Amazon.

ChatGPT na podobné výtky zareagovalo již v dubnu, kdy byl představen anonymní režim.

Na druhou stranu roste i počet firem, které již nyní hledají způsoby, jak umělou inteligenci využít ke zlepšení produktivity a efektivity svých zaměstnanců. ChatGPT může například pomoci inženýrům generovat počítačový kód a urychlit tak jejich práci, přesně takto AI používá firma Goldman Sachs.

Fenomén jménem ChatGPT

Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.

V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.

Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.

Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.

Musk se vrhá do dalšího byznysu, buduje vlastní umělou inteligenci

Software

Související články

Výběr článků

Načítám