Článek
Ve spolupráci s Horskou službou ČR funguje aplikace Záchranka už od roku 2018. Po stisku nouzového tlačítka aplikace podle GPS signálu rozpozná, zda je uživatel v horské oblasti a na základě toho kontaktuje nejen zdravotní záchrannou službu, ale také dispečink horské služby. Ze 70 000 tísňových volání z aplikace Záchranka od roku 2016 bylo více než 3000 předáno právě horské službě.
„Spuštěné novinky navazují na naši snahu nabídnout všem uživatelům Záchranky nejen možnost si v tísni přivolat pomoc, ale také nástroje, které zaručí, aby se do tísňové situace vůbec nedostali,” řekl ředitel a autor aplikace Filip Maleňák.
Nový modul horské služby má teď vlastní ikonu na spodní liště aplikace. Po jejím otevření se uživatelům naskytne možnost přivolat horské záchranáře samostatným tlačítkem, zjistit lavinové nebezpečí či výstrahy pro danou oblast a použít elektronickou knihu túr.
Tísňové volání se má usnadnit, používat se budou i esemesky
Ta navazuje na klasické papírové knihy vycházek a túr z horských chat. Umožní naplánovat si trasu výletu, konkrétní cíle a zadat předpokládanou časovou náročnost. Lze také zadat členy skupiny a kontakty na osoby blízké. V nastaveném čase aplikace vyzve uživatele, aby potvrdil, zda v pořádku dorazil do cíle. Když to neudělá, aplikace sama automaticky kontaktuje horskou službu v dané oblasti.
„Pokud budou sami turisté, skialpinisté nebo běžkaři pečliví a záznam udělají, budeme v reálném čase vědět, zda nejsou v nouzi. To nám velice pomůže, mimo jiné i v plánování možných výjezdů našich záchranářů,” řekl náčelník Horské služby ČR René Mašín. Ve varovných upozorněních se nově objeví oblast Horská služba, díky níž budou moci uživatelé dostávat notifikace s aktuálními horskými výstrahami. Pokud využijí elektronickou knihu túr, výstrahy z hor se zapnou automaticky. V platnosti zůstává, že aplikace nebude kontinuálně sledovat polohu uživatele.
Aplikace Záchranka spustila loni jako první v EU celoplošně možnost videohovoru na linku 155. Po pětiletém fungování na území České republiky má aplikaci Záchranka nainstalováno 1,6 milionu lidí. „Aplikace byla ve spolupráci s CzechTourismem přeložena také do angličtiny, němčiny a polštiny. Zahraniční návštěvníci tak mohou aplikaci užívat bez omezení. Pokud se chystají do českých hor, mohou využít všechny zmíněné funkcionality k bezpečnějšímu pohybu v terénu,” dodala mluvčí CzechTourism Ivana Vejvodová. Čeští turisté mohou aplikaci využít i za hranicemi České republiky.