Článek
Zelená barva, která lemovala potvrzovací kód v aplikaci, proto těmto uživatelům rázem zčervenala a k tomu se objevil přípisek, že je doklad o bezinfekčnosti neplatný.
Uživatelé ale nemusí s již nahranými údaji nic dělat. Až podstoupí druhou dávku a uplynou dva týdny, doklad se znovu upraví a rozsvítí se zase zelená.
„Osoby očkované dvoudávkovými vakcínami budou mít zelený certifikát po uplynutí 14 dní od druhé dávky, aplikace to provede automaticky,“ potvrdil Právu Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.
Aplikaci Tečka si stáhlo přes milion lidí
V některých případech může být potřeba provést manuální aktualizaci, ale není to nic složitého.
„Některé telefony mají zakázány aktualizace aplikací na pozadí. Když ale aplikaci otevřete a dole kliknete na oranžový pruh s nápisem Česká republika, tak manuálně kliknete na volbu aktualizací parametrů,“ vysvětlil Lukáš Trnka z Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT), jež aplikaci spravuje.
Zčervenání certifikátu se však dočasně chybně týkalo i lidí, kteří už měli 14 dní po jednodávkové vakcíně od firmy Johnson & Johnson, čímž splňují podmínky bezinfekčnosti. „Byly tam špatně nastavené parametry na serveru, ale už je to v pořádku,“ ujistil Trnka.
Milion uživatelů
Aplikace Tečka slouží jako digitální covidový certifikát, díky kterému se mohou lidé prokázat svou bezinfekčností nejen prostřednictvím očkování, ale i testů nebo potvrzením o prodělání nemoci. Do aplikace je možné načíst certifikáty i více osob, například členů rodiny.
Data ukazují, jakou máte šanci dostat covid po očkování
K nedělnímu večeru si Tečku stáhlo 1,035 milionu uživatelů. „Denně aplikaci Tečka otevře alespoň jednou zhruba 250 tisíc lidí,“ uvedla NAKIT.