Článek
Hodnota transakce se při jejím oznámení odhadovala až na 8,6 miliardy dolarů (184,4 miliardy korun). Její dokončení Avast původně avizoval na polovinu letošního roku, následně firmy informovaly o zrychlení procesu a spojení už k 24. únoru. Na posunutí termínu upozornil server E15.
Převzetí Avastu přitáhlo pozornost britského antimonopolního úřadu. V lednu spustil vyšetřování, zda fúze nezúží spotřebitelům v Británii možnost výběru. Za datum předběžného rozhodnutí úřad stanovil 16. března.
Akcionáři NortonLifeLock schválili návrh na sloučení s českým Avastem
Vzhledem k odložení transakce akcionáři Avastu dostanou vyplacenou průběžnou dividendu za loňský rok, a to 11,2 centu (asi 2,4 koruny) na akcii. Firma dříve uvedla, že podmínkou výplaty bude to, že se fúze s NortonLifeLock neuskuteční před 1. březnem. Vyplácení podle informací Fio banky začne 3. března.
Avast je česká nadnárodní antivirová společnost, která na trhu působí od roku 1988. Je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení a podle odborníků se řadí ke světové špičce. Produkty Avastu využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Firma o sobě uvádí, že zaměstnává více než 1700 lidí a že každý měsíc zablokuje 1,5 miliardy počítačových útoků.
NortonLifeLock sídlí ve městě Tempe v americkém státě Arizona. Podnik má tržní hodnotu zhruba 16,3 miliardy dolarů a dříve na trhu působil pod názvem Symantec. Sekci výrobce bezpečnostního softwaru Symantec zaměřenou na podniky a úřady ovšem v roce 2019 prodal americkému výrobci čipů Broadcom. Jeho nejvýraznějšími obchodními artikly jsou nyní antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity.