Článek
„Jestli si nějaký zahraniční subjekt myslí, že se může vydávat za vlajkovou loď svobody slova v Indii a sám se vyhnout povinnosti dodržovat místní zákon, pak se to nepodařilo,“ sdělil ministr Prasád.
Indie má podle agentur spory i s jinými internetovými sociálními službami jako Facebook či WhatsApp kvůli novým pravidlům, jež vládě dávají větší prostor pro kontrolu obsahu. Požadují od poskytovatelů vymazat obsah, který úřady označí za nelegální, spolupráci při policejním vyšetřování a identifikaci původců „škodlivých informací“. Kritici jsou podle agentury AP toho názoru, že to omezuje debatu na internetu a zasahuje do soukromí.
Twitter dostal v Rusku milionovou pokutu. Málo mazal
Podle nového zákona mají poskytovatelé nepohodlný obsah odstranit do 36 hodin od vydání úředního příkazu. Zaměstnanci mohou být v případě neuposlechnutí trestně stíháni.
Společnost Twitter v úterý podle AP oznámila, že se bude snažit novým pravidlům podřídit, vytvořila pracovní místo pro člověka, který bude na dodržování indického zákona dohlížet. Indie požaduje, aby platformy měly i zvláštní zaměstnance, kteří se budou zabývat stížnostmi indických úřadů.
Prasád ale firmu Twitter obvinil, že neměří všem stejně a že za manipulující označuje materiály podle toho, jak se to firmě líbí. Už 5. června společnost varoval před důsledky, pokud se nepodřídí zákonu.
„Faktem je, že se Twitter nepodřídil pokynům, které začaly platit 26. května. Dostal nesčetně příležitostí, ale vybral si cestu nepodřizování,“ sdělil Prasád. Dodal, že v zemi jako Indie „může i malá jiskra zažehnout požár“, což byl jeden z důvodů, proč byla nová pravidla nastavena.