Článek
Jedná se o první formální řízení podle nových evropských právních předpisů o digitálních službách. Společnost X je součástí skupiny velkých technologických společností, které kvůli nim čelí zvýšené kontrole.
„Doby, kdy se velké on-line platformy chovaly, jako by byly příliš velké na to, aby si dělaly starosti s pravidly, jsou pryč,“ uvedl evropský komisař pro digitální záležitosti Breton.
Síť X stahovat z EU nebudeme, tvrdí Musk
Komise oznámila 12. října, pět dní po útocích radikálního hnutí Hamás na Izrael, že zahajuje předběžné řízení týkající se „nepravdivých informací“, „násilného a teroristického obsahu“ a „nenávistných projevů“ namířené proti sociální síti vlastněné miliardářem Elonem Muskem. Tato první fáze spočívala v žádosti o informace s cílem ověřit, zda platforma X plní své evropské povinnosti.
Odpovědi, které americká společnost poskytla, ani její „zpráva o transparentnosti“ zveřejněná na začátku listopadu, která měla poskytnout aktuální informace o používaných metodách moderování obsahu, ale evropskou exekutivu, která má nyní kontrolní a sankční pravomoci, nepřesvědčily.
„X se soustředí na to, aby tvořila bezpečné a inkluzivní prostředí pro všechny uživatele na své platformě, a přitom chránila svobodu projevu. Budeme neúnavně pracovat na plnění tohoto cíle,“ reagovala podle Reuters společnost X v prohlášení a dále uvedla, že je „odhodlaná se řídit pravidly DMA“.
Co je DSA a DMA?
V roce 2023 začaly platit dva nové zákony, které jsou označovány jako bič na internetové giganty. Jde jmenovitě o akt o digitálních službách (Digital Services Act; DSA) a akt o digitálních trzích (Digital Markets Act; DMA).
Zatímco cílem DSA je zajistit transparentnost, bezpečnost uživatelů a odpovědnost pro on-line platformy, DMA je zákon o hospodářské soutěži určující jasná pravidla, podle kterých mohou velké on-line platformy fungovat.
Oba právní předpisy pochopitelně budou mít značný dopad na podnikání v celé Evropě a pravděpodobně i ve světě, neboť stanoví nové standardy pro digitální spotřebitelské podnikání.
Hrozí vysoké pokuty
Evropské právní předpisy nyní stanoví pokuty až do výše šesti procent celosvětového obratu firmy, která se dopustila porušení předpisů. V případě závažného a opakovaného porušování může být podniku dokonce zakázáno působit v EU.
Komise oznámila, že bude pokračovat ve shromažďování důkazů tak, že si od společnosti X vyžádá nové informace, provede rozhovory nebo inspekce.
Postup EK umožňuje přijmout opatření, která společnost X donutí dodržovat pravidla, nebo přijmout nápravná opatření. Není stanovena lhůta, dokdy by vyšetřování mělo skončit.