Článek
Na městskou část Praha 11 se v poslední době nezávisle na sobě obrátilo několik seniorů. „Všichni měli stejné zkušenosti. Po návštěvě internetové seznamky jim začaly chodit e-maily ze zahraniční advokátní kanceláře. Požadovaly zaplacení poplatků za členství, či dokonce hrozily exekucí,“ popsal radní pro prevenci kriminality a IT Jiří Dohnal.
„Senioři se ale shodovali na tom, že si nejsou vědomi toho, že by si objednali dlouhodobé členství,“ doplnil.
Podobné případy řeší i Rada seniorů. Z pohledu dotčených nešlo o nic neobvyklého – prostě vyplnili přihlašovací formulář a vytvořili si profil na seznamovacím webu. Pak jim seznamka nabídla možnost takzvaného VIP členství s benefity, které zaplatili v domnění, že až se seznámí, členství odhlásí.
„To ale byl ten háček. Členství zrušit nešlo, naopak se množily upomínky podepsané nejrůznějšími advokátními kancelářemi, doprovázené výhrůžkami. Dámy platily, ale upomínky chodily dál. Doporučené dopisy, které posílaly na adresu, odkud jim upomínka přišla, se vracely,“ vylíčila předsedkyně Rady seniorů Lenka Desatová.
Podle ředitele Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci Ondřeje Tichoty se zdánlivě levné členství může obratem změnit v problém, když provozovatel seznamky strhává z platební karty peníze nebo požaduje platbu tisíců korun za automaticky prodlužované členství.
Smazat účet nemusí stačit
O takovém prodloužení přitom uživatel nemusí mít ani tušení. V některých případech proto, že tuto informaci přehlédl a nevědomky s ní souhlasil, jindy může být skryta v dlouhém výčtu obchodních podmínek. Ani se smazáním účtu pak nemusí dojít k ukončení členství, jak jsou uživatelé zvyklí u mnoha solidních firem - členství běží dál.
„Automatické prodloužení členství není samo o sobě problém. Například u služeb streamovací služby je pro spotřebitele žádoucí. Nutností ovšem je o něm řádně informovat, a to není informace pouze v obchodních podmínkách. Takové ustanovení je považováno za překvapivé a nepřihlíží se k němu,“ upozornil Martin Pitron z organizace dTest.
Na nejrůznější on-line seznamky eviduje dTest stovky stížností ročně, přičemž nejde jen o seznamky pro seniory.
Podvody na internetu. Ženy oslovují „vojáci“, muže krásné nevěsty. Naletět je snazší, než si myslíte

V případě pochybností neexistuje univerzální správné řešení. „U automatického prodloužení je nutné u konkrétní seznamky posoudit, zda o ní byl spotřebitel řádně informován, či ne. Pokud ano, je povinen uhradit poplatky za tuto službu,“ uvedl Pitron.
Dodal, že ve všech případech ale doporučuje smlouvu preventivně vypovědět, aby měl spotřebitel jistotu, že již další platby společnost nebude moci požadovat. „V rámci výpovědi doporučujeme zmínit i výhradu k vymáhané částce,“ podotkl.
Nejlepší tak je zachovat klid a obrátit se na některou ze spotřebitelských organizací jako dTest, Sdružení obrany spotřebitelů či využít rad některé z bezplatných právních poraden, případně se obrátit na Českou obchodní inspekci (ČOI).
Zrušení je komplikované
Mnozí lidé navíc zaplatí v domnění, že jde o jednorázovou částku a že pak mohou členství jednoduše zrušit. „V tom ale spočívá největší problém – členství bývá nejen automaticky prodlužované, nýbrž jeho zrušení je pak záměrně komplikované. Často je nutné výpověď zaslat poštou do zahraničí. A ani tehdy není jisté, že ji provozovatel uzná,“ uvedl Ondřej Zelenka ze Sdružení obrany spotřebitelů.
Před registrací je proto vhodné zkontrolovat, kdo je provozovatelem seznamky a zda se na ni na internetu nemnoží stížnosti. Ty problematické často sídlí mimo EU, ve Švýcarsku.
Případná žádost o ukončení členství by měla být zaslána buď e-mailem, nebo na kontaktní adresu, kterou provozovatel služby uvádí v obchodních podmínkách či v sekci Ochrana osobních údajů. Někteří provozovatelé uvádí i konkrétní formu komunikace, jakou má být členství ukončeno.
Žádná soukromá firma ani advokátní kancelář nemá právo hrozit exekucí bez rozhodnutí soudu.
„Pokud provozovatel nadále vymáhá platby nebo zasílá upomínky i poté, co je členství řádně ukončeno, jedná se o neoprávněné jednání. Je namístě se v takovém případě bránit,“ míní Zelenka.
Síť až stovek seznamovacích stránek provozuje i švýcarská firma Date4friend. Mnoho z nich vypadá „jako přes kopírák“. Jednoduchá grafika působící jako z přelomu milénia, úvodní fotky jsou stejné, jen názvy různé.
Firma je zmiňována v internetových diskusích po celé Evropě od Německa přes Holandsko po Velkou Británii. Recenze zrovna dobré nebývají, většina uživatelů popisuje stejný scénář jako čeští senioři. I jim chodí e-maily či dopisy od advokátní kanceláře požadující úhradu údajně dlužných částek.
„Žádná soukromá firma ani advokátní kancelář však nemá právo hrozit exekucí bez rozhodnutí soudu,“ uzavřel Zelenka.