Článek
Šéfové Facebooku (Mark Zuckerberg), Amazonu (Jeff Bezos), Applu (Tim Cook) a mateřské společností Googlu – Alphabetu (Sundar Pichai) se snažili vyvracet obvinění, že jejich společnosti zneužívají oblibu svých produktů k tomu, aby dusili konkurenci a brzdili inovace. Tyto technologické společnosti mají miliony až miliardy zákazníků a jejich celková hodnota je větší než německé ekonomiky, píše agentura AP. Všichni čtyři se slyšení účastnili prostřednictvím videokonference.
Šéf Amazonu, nejbohatší člověk planety, připustil, že nedokáže zaručit, že společnost se nedostává k datům prodejců, jejichž zboží prodává, aby ho pak vyráběla pod svojí privátní značkou. Představitelé firmy přitom toto obvinění doposud popírali.
Unijní soud vyhověl Facebooku s dočasným pozastavením žádosti EK
Marka Zuckerberga z Facebooku zákonodárci „grilovali“ například kvůli jeho interním e-mailům z roku 2012 týkajícím se koupě Instagramu, z nichž vyplynulo, že ho považuje za hrozbu. Demokratický zákonodárce Jerry Nadler k tomu řekl, že než aby Facebook s Instagramem soupeřil, raději ho koupil. Zuckerberg nepopřel, že Instagram vnímal jako hrozbu, ale připomněl, že koupi daly zelenou americké federální úřady.
Nadlerův stranický kolega David Cicilline, předseda podvýboru, zase o Facebooku prohlásil, že vydělává na nebezpečných lžích, které mohou mít smrtící následky. Připomněl řadu konspiračních teorií, které se v posledních měsících na Zuckerbergem založené sociální síti šíří, včetně té, že pandemie covidu-19 je smyšlená. Podnikatel ujišťoval, že Facebook odvedl pořádný kus práce, aby síť očistil od nepřesných tvrzení ohledně koronaviru.
Republikánští členové Sněmovny reprezentantů si stěžovali, že technologičtí giganti podnikají kroky vedoucí k tomu, že konzervativní politici nemohou proniknout ke svým stoupencům. „Nebudu chodit kolem horké kaše – (tyto firmy) jdou po konzervativcích,“ řekl Jim Jordan. Ptal se také Pichaie, zda Google bude pomáhat k vítězství Joeovi Bidenovi, pravděpodobnému rivalovi republikánského prezidenta Donalda Trumpa v listopadových volbách.
Agentura Reuters napsala, že vůbec první společné slyšení čtveřice šéfů provázely technické problémy: Jeff Bezos z „grilování“ asi na hodinu vypadl zřejmě kvůli technickým potížím, kvalita zvuku byla špatná, o čemž stejně jako o dalších patáliích vtipkovali uživatelé Twitteru.
Detailní zpráva ohledně obvinění vznesených antimonopolním podvýborem proti čtveřici platforem a doporučení, která se budou týkat omezení jejich moci na trhu, by mohla být zveřejněna koncem léta nebo na podzim, uvedla už dříve agentura Reuters s odkazem na obeznámené zdroje.