Článek
Agentura Reuters s odvoláním na údaje Alphabetu informovala, že Pichai si vloni vydělal 226 milionů dolarů, tedy v přepočtu pět miliard korun. Jedním dechem je ale nutné dodat, že většinu z této ohromné cifry tvoří akcie, konkrétně 218 milionů dolarů.
I tak jde ale o cifru, o které si může nechat většina smrtelníků jen zdát. Výdělek šéfa je totiž 800krát vyšší než průměrná mzda zaměstnance v Alphabetu. A to jsou v potaz brány i vyšší mzdy vrcholných manažerů této společnosti.
V roce 2019 si nicméně Pichai přišel na ještě větší částku, konkrétně na 281 milionů dolarů – podle aktuálního kurzu bezmála šest miliard korun.
Majitel Googlu propustí 12 tisíc lidí
Pravidelné prémie v akciích
Podle agentury Bloomberg Pichai dostává prémie v akciích každé tři roky. Jeho základní měsíční plat v posledních třech letech činil dva miliony dolarů (42,5 milionu korun). Společnost mu navíc hradí i další miliony dolarů za různé výdaje, jako například ochranku.
Zpráva o astronomickém výdělku přišla jen pár měsíců poté, co vedení Alphabetu oznámilo výrazné zeštíhlování personálu. Podle zveřejněných plánů letos o místo přijde až 12 tisíc lidí, což představuje přibližně 6 % celkového počtu zaměstnanců.
Alphabet bude propouštět zaměstnance napříč celou firmou, včetně týmů náboru, inženýrských a produktových týmů a vedoucích pracovníků. Propouštění se bude týkat zaměstnanců po celém světě, s okamžitým dopadem na zaměstnance v USA, jak společnost uvedla.
Toto rozhodnutí vyvolalo protesty v některých pobočkách společnosti, například v Londýně nebo Curychu.
Propouští také další IT podniky
Sluší se nicméně podotknout, že propouštět se rozhodla i celá řada dalších technologických podniků. Například Microsoft propustil 10 tisíc lidí, Amazon dokonce více než 18 tisíc.
Už vloni dala společnost Meta Platforms, která stojí za Facebookem, Instagramem či WhatsAppem, vale 11 tisícům lidí, letos propustila další tisíce. Twitter byl pod taktovkou nového šéfa Elona Muska zeštíhlen z 8000 lidí na pouhých 1500 zaměstnanců.
Propouštět se rozhodly také společnosti Xiaomi, Twitter, HP a řada dalších.