Článek
Podle Peterky nesplnil Telecom ani explicitní požadavek ministra informatiky Vladimíra Mlynáře. "Ačkoli Český Telecom dosud tvrdil, ze agregace se projeví jen malým poklesem rychlosti, skutečný pokles je velmi výrazný. Mnoha uživatelům klesla rychlost až pod úroveň, dosahovanou na dial-upu," uvedl mluvčí.
Svou novou podobu ADSL, kterou představil Telecom v pondělí, chce firma spustit v polovině září. Telecom také stanovil měsíční limit pro přenesená data na 10 gigabajtů. "Zavedení objemového limitu kritizujeme zejména z pohledu zavádění nových "broadband" služeb. Jestliže dnes velké procento uživatelů přenese za měsíc méně než 10 GB dat, pak je to také tím, že ještě nepoužívají nové broadband služby (poslech on-line rozhlasu, sledování TV on-line, různé multimediální služby atd.).
Existence limitu je bude aktivně odrazovat od toho, aby tyto služby začali používat," poznamenal Peterka s tím, že tato situace bude současně odrazovat potenciální poskytovatele od toho, aby začali služby poskytovat.
Vyšší rychlost, omezené množství
V základní nabídce se tak za cenu 1415 korun měsíčně zvýší rychlost připojení na 512 kilobitů za sekundu ze současných 192 kilobitů. Tato nabídka bude zároveň omezena možností stáhnout si měsíčně deset gigabytů dat. "Další data budou muset uživatelé zaplatit, každých 10 gigabytů navíc přijde na 399 korun," uvedl marketingový ředitel Telecomu Miloš Mastník.
Rychlost připojení vzroste i u dražší varianty, za kterou zákazníci platí 2466 korun, a to ze současných 320 kilobytů za sekundu na 1024 kilobytů. Objem přenesených dat bude u této varianty omezen na 20 GB.
K zavedení limitu podle generálního ředitele Gabriela Berdára Telecom přistoupil, aby všem uživatelům zajistil rovný přístup ke službě. "V současnosti se 90 procent uživatelů, kteří se vejdou do limitu 10 gigabytů, podílí na celkovém provozu jen 44 procenty. Na zbylých deset procent, kteří stahují více, a tím i zatěžují síť, připadá zbývajících 56 procent," řekl Berdár.