Článek
Ještě před úterním pádem odpovídal kurz jednoho bitcoinu zhruba 1,1 milionu korun. Bukele se pochlubil už během pondělí, že země drží 400 bitcoinů v hodnotě 440 milionů korun.
Bitcoin postihl velký pád, kurz klesl o více než 200 tisíc korun
Středoamerická země je přitom nenakoupila s žádným velkým předstihem, kdy byl kurz ještě výrazně nižší. Polovinu virtuálních mincí zakoupila až v tomto týdnu, kdy se hodnota jedné virtuální mince obchodovala nad hranicí 50 000 dolarů (1 072 750 Kč).
Výrazný propad kurzu ale nepěkně zamíchal kartami. Ještě v úterý ráno se kurz vyšplhal až na 52 649 dolarů (1 130 160 Kč), už během úterního večera ale prudce oslabil. Virtuální mince se tak v jednu chvíli nabízely za 42 921 dolarů (921 220 Kč), to je propad o více než 200 000 korun.
Během pouhých pár hodin si tak jen kvůli klesající hodnotě odepsal Salvador ze svého „digitálního bohatství“ v přepočtu více než 40 milionů korun. V této sumě je započítáno pouze zmiňovaných 200 bitcoinů. Kdy přesně země nakoupila zbývajících 200 bitcoinů, není známo, a tak není možné určit, zda na nich Salvador vydělal, či prodělal.
Je nicméně evidentní, že prezident Bukele i přesto v bitcoin věří, a tak na jeho popud země přikoupila během propadu kurzu dalších 150 nových mincí. Pokud v následujících dnech hodnota nejznámější kryptoměny na světě poroste, může na tom Salvador velmi vydělat. Pokud naopak kurz bude klesat, digitální bohatství země se ještě více zmenší.
Buying the dip 😉
— Nayib Bukele 🇸🇻 (@nayibbukele) September 7, 2021
150 new coins added.#BitcoinDay #BTC🇸🇻
Prezident Naiyb Bukele oznámil nákup dalších bitcoinů.
Lidé dostali bitcoiny zadarmo
Salvador je vůbec první zemí na světě, kde je jakákoliv kryptoměna považována za oficiální měnu. Obyvatelé mohou využívat speciální digitální peněženku Chivo, do které se přihlásí prostřednictvím svých chytrých telefonů s pomocí národního ID.
Aby země lidi skutečně nalákala k používání bitcoinu, rozdá všem uživatelům aplikace při prvním aktivování tuto kryptoměnu ve výši zhruba 30 dolarů (643 Kč). Už během prvního dne se ale objevily technické problémy a peněženka byla kvůli úpravám několik hodin nedostupná.
„Jako všechny inovace projde i bitcoin v Salvadoru cestou učení. Každá cesta do budoucnosti je taková, a ne všeho se dosáhne za den nebo za měsíc,“ prohlásil Bukele na Twitteru.
Po dolarech i bitcoiny. Salvador má novou oficiální měnu
Anketa
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.