Článek
„Zatím nám legislativa v ČR neumožňuje používat drony na přepravu zásilek přímo v městské zástavbě, nicméně jde to v uzavřených komplexech, například konkrétně v Brně na veletržních akcích, v univerzitních a firemních areálech a v logistických centrech,“ řekl Novinkám Luboš Lněnička z brněnské společnosti 3L Robotics, která se zabývá vývojem celého systému.
Drony jsou podle něj již nyní využívány k přepravě věcí – například v irském Dublinu, kde doručují jídlo, nebo v Londýně, kde zajišťují přepravu laboratorních vzorků či krve. Vzdušná přeprava za pomoci vznášedel nabízí podle vývojářů rychlý a efektivní transport menších věcí do hmotnosti zhruba tří kilogramů na vzdálenost až několik kilometrů.

Testování dronů na přepravu zásilek na brněnském výstavišti
„Příkladem pro možné využití je brněnské výstaviště, kde je v době, kdy se konají velké akce typu strojírenský veletrh, poměrně náročné se dostat přes davy lidí z jedné strany komplexu na druhou,“ vysvětlil Lněnička. 3L Robotics celý systém dronové přepravy vyvíjí a je schopna dodání na klíč. V Brně jej vyvíjí také známá průmyslová společnost Honeywell.
Systém je postavený na tom, že jsou nejprve umístěny ve vytyčeném území helipady neboli přistávací plochy pro drony. Na ně stačí zásilku umístit a zvolit místo, kam má být doručena. O vše se pak postará už systém samotný; vyšle pro zásilku dron, který jej přepraví. V budoucnu bude u helipadu box, do něhož bude zásilka uložena pro vyzvednutí.

V popředí helipad na přistávání dronů, v pozadí vyhlídková věž brněnského výstaviště
Drony jako budoucnost městské logistiky
„Výhodou je, že systém pro odesílání a příjem nepotřebuje na zemi operátora; vše se děje automaticky. Zadání cílového helipadu na zařízení je jednoduché a intuitivní,“ vysvětlil Lněnička. Test na výstavišti umožní vývojářům celý systém ještě zdokonalit.
Konkrétně v provedení 3L Robotics zahrnuje i přepravu zásilky elektrickým kolem s cargo vozíkem od společnosti E-café bike, který již nyní ve městě provozuje firma Švihé Synku.

Detail přepravního dronu nad helipadem
Automatizace je podle Lněničky klíčem k budoucnosti městské logistiky. Díky plně automatizovanému systému lze zajistit rychlé doručení zásilek a minimalizovat lidské chyby.
Systém je navíc ekologický. Testování slouží k jeho úpravě tak, aby byl využitelný i ve složité zástavbě, což je zatím hudba budoucnosti, prý ale blízké.

Z testování dronů na brněnském výstavišti. Na snímku helipad a elektrokolo s cargo vozíkem, jímž k němu může být zásilka doručena.
Na brněnském výstavišti působí již nyní BVV Living Lab. Umožňuje testování nových technologií v reálných podmínkách, což pak vývojářům poskytuje cenná data pro další rozvoj těchto systémů. Zásilkové drony patří k jednomu z testovaných systémů.
3L Robotics vyvíjí také softwarové aplikace pro efektivní plánování tras, k čemuž ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) využívá globální navigační systém Galileo.