Článek
Dílo s názvem Každodennost: Prvních 5000 dní (Everydays: The First 5,000 Days), které se prodalo v on-line aukci a za něž se platilo v kryptoměně, autora zařadilo mezi nejlépe placené žijící umělce.
Současná hodnota 42 329 jednotek kryptoměny ethereum, které v Singapuru žijící kupec za Beeplovo NFT dal, je přitom o víc než polovinu vyšší. Nezískal přitom dílo jako takové, ale možnost prokázat jeho vlastnictví, které může prodat někomu jinému.
Tokenizovaná díla přitom většinou zůstávají veřejně dostupná. V posledních letech i tak jejich popularita mezi sběrateli prudce stoupá. Loni tržby z prodeje NFT podle společnosti DappRadar stouply na 24,9 miliardy dolarů (534,9 miliardy korun) z 94,9 milionu dolarů o rok dříve.
Unikátní muzeum vystavuje umění, které v reálném světě neexistuje
Budoucnost investicí jménem NFT
Zkratka NFT označuje anglický termín Non-Fungible Tokens, tedy nezaměnitelný token. Jde o novou podobu digitálního vlastnictví, která staví na blockchain – digitální účetní knize. Tu mimochodem využívají také kryptoměny, například nejznámější bitcoiny.
NFT se používá k prokázání vlastnictví konkrétní věci, která existuje pouze ve virtuálním světě. Typicky může jít o umělecká díla, slavné memy, herní předměty, ale klidně také historické okamžiky, jako je odeslání první SMS zprávy. Vzhledem k tomu, že NFT vznikají jako naprosté unikáty, často lákají sběratele a investory.
NFT tokeny jsou navíc odolné proti padělání. Lidé je mohou uchovávat ve své vlastní blockchainové peněžence, což je v podstatě obdoba digitální peněženky.