Článek
Sítě UMTS budou nabízet rychlé datové přenosy, které se hodí například pro pořádání videokonferenčních hovorů, stahování hudby nebo ke sledování internetovéhp televizního vysílání. Zpočátku bude služba dostupná pouze v Praze, avšak T-Mobile počítá s jejím rozšířením i do dalších velkých měst, přičemž ji v létě 2006 bude společnost nabízet v 85 českých městech.
Firma v rámci výhradně datové sítě zpočátku nabídne bezdrátové připojení k internetu o rychlostech 512 a 1024 kb/s za 832, resp. 1189 Kč měsíčně.
Klientům T-Mobile umožní připojení k internetu rychlostí až 2,2 megabitu za sekundu. Půjde o technologii TDD od společnosti IP Wireless.
UMTS nabídne koncem roku i Eurotel
Se svou nabídkou UMTS přijde ještě letos také Eurotel, který je stoprocentní dceřinou firmou Českého Telecomu. "Klientům nabídneme nejmodernější verzi této sítě, za jejíhož dodavatele jsme si vybrali společnost Nokia," sdělil už dříve Právu Stanislav Kůra, ředitel pro širokopásmové služby Eurotelu. Podle něj půjde o stejný kvalitativní skok, jakým byl přechod ze sítě NMT na GSM.
Eurotel bude nabízet přenos dat pomocí technologie UMTS -HSDPA (High Speed Downlink Pocket Access). Klienti získají přes svůj mobilní telefon přístup k datovým službám o rychlosti 1,8 Mbit/s, která se má do dvou let zvýšit až na 14,4 Mbit/s.
"Synonymem nové generace se stane přenos obrazu v reálném čase. Lidé se konečně při běžném telefonování budou mít možnost nejenom slyšet, ale i vidět," uvedl Kůra.
Oba mobilní operátoři tak s ročním předstihem splní podmínky, k nimž se zavázali v roce 2001 koupí licence na UMTS, na kterou celkem vynaložili přes sedm miliard korun. Nejpozději v lednu 2008 pak musí UMTS spustit i OskarVodafone, jenž získal zbývající třetí licenci od Českého telekomunikačního úřadu až letos, a zaplatil za ni dvě miliardy korun.