Článek
Loni tržby stouply o 26,3 procenta a Gartner na letošek zatím čekal růst prodeje o 13,6 procenta.
Vysoká inflace a růst nákladů na energie a pohonné hmoty snižují disponibilní příjmy spotřebitelů.
To ovlivňuje výdaje za elektroniku, jako jsou osobní počítače a chytré telefony, uvedl Gartner. Na příští rok očekává pokles tržeb o 2,5 procenta na 623,1 miliardy USD.
„Mohlo by to být ještě horší, ale pravděpodobně se příští rok dostaneme na dno a pak začne v roce 2024 oživení,“ řekl agentuře Reuters viceprezident firmy Gartner Richard Gordon.
Čipový hladomor stále trvá. Výrobci mají zásoby sotva na pět dní
Vyšší poptávka po chytrých telefonech a osobních počítačích v době pandemie vedla k prudkému růstu zájmu o čipy pro toto odvětví, což způsobilo nedostatek čipů v jiných odvětvích, růst cen a zpoždění výroby.
Nyní se však očekává, že odbyt mobilních telefonů v letošním roce klesne na 1,46 miliardy z 1,57 miliardy kusů.
Když z trhu zmizí miliony mobilních telefonů, nabídka na trhu čipů tak překoná poptávku. Ceny čipů mají v takovém případě tendenci dramaticky klesat, dodal Gordon.
V souvislosti s nedostatkem čipů Evropská unie a Spojené státy oznámily rozsáhlé dotační programy s cílem přilákat výrobce čipů, jako je například Intel, výstavby továren na svém území a snížení závislosti na asijských dodavatelích.
Některé výrobní společnosti, které potřebují čipy, zaznamenávají zmírnění nedostatku polovodičů. Jsou mezi nimi třeba firmy Hyundai Motor, Nokia či ABB. V některých odvětvích ale stále přetrvává omezení dodávek.
K těm patří třeba zařízení pro sítě páté generace (5G). I tento trh by však v první polovině příštího roku měl být v lepším stavu, dodal Gordon.