Hlavní obsah

Rusko začalo pokládat kabel propojující Arktidu

Murmansk

Rusko začalo na konci minulého týdne pokládat svůj první podmořský komunikační kabel z optických vláken, který ze vsi Teriberka u Murmansku povede po 12 650 kilometrů dlouhé trase lemující arktické pobřeží země až do přístavu Vladivostok na opačném konci Ruska.

Foto: Reuters

Ilustrační foto

Článek

Jde o součást státem řízeného projektu, který má přivést vysokorychlostní internet do polárních končin, bohatých na zdroje ropy a zemního plynu, uvedla agentura Reuters. Předchozí soukromá iniciativa v tomto směru uvázla podle ní na mrtvém bodu. Kabelové spojení má být dokončeno v roce 2026.

Moskva usiluje o zlepšení nerovnoměrné komunikace a infrastruktury na dalekém severu, kde posílila svou vojenskou přítomnost, a také se snaží rozvíjet takzvanou severní námořní cestu u polárních břehů Ruska, aby se stala alternativou k hlavní námořní trase mezi Asií a Evropou přes Suezský průplav.

Kabelové spojení nazvané Polární expres bude provozovat státní společnost Morsvjazsputnik. Má zajistit stabilní internet v arktických přístavních městech, na poloostrově Kamčatka a na ostrově Sachalin.

Alexej Strelčenko, šéf společnosti vyrábějící a pokládající kabely, uvedl, že dílo bude stát 65 miliard rublů (asi 19 miliard Kč) a bude je financovat výhradně stát. Kabel se vyrábí v Murmansku z čínských optických vláken a ruských součástek.

Nový podmořský kabel spojí internetem USA s Brazílií, Uruguayí a Argentinou

Internet a PC

Kabel bude vyžadovat propojení na globální komunikační síť, což by mohlo vyžadovat zahraniční investice, uvedl generální ředitel společnosti Morsvjazsputnik Andrej Kuropjatnikov. „Investiční partnerství za účelem rozšíření do Evropy a Asie představuje samostatný komerční projekt,” upozornil. Jedná se podle něj se společnostmi v Asii, Evropě a USA.

V květnu byl zastaven jiný, soukromý kabelový projekt, který spustil telekomunikační operátor Megafon a finská firma Cinial. Projekt nazvaný Arctic Connect počítal s tím, že za miliardu dolarů spojí Helsinky s Tokiem přes sever Ruska. Ale ocitl se u ledu.

Megafon podle zasvěceného zdroje projekt ukončil z obavy ze soupeření se státem a také kvůli technickým obtížím, kvůli kterým se plán stal nerentabilním. Podle jiného zdroje Megafon nezískal státní souhlas kvůli obavám o národní bezpečnost. Megafon sdělil Reuters, že má veškeré státní souhlasy, které potřebuje, ale v květnu se rozhodl přezkoumat „strukturu a ekonomiku” projektu, což ještě nějakou dobu potrvá.

Související témata:

Výběr článků

Načítám