Článek
Ruští představitelé obviňují Západ z šíření nepravdivých informací o ruské invazi na Ukrajinu, kterou Moskva označuje za speciální vojenskou operaci. Od 24. února, kdy Rusové zaútočili na sousední zemi, Moskva zablokovala nebo omezila přístup i na stránky BBC, Hlasu Ameriky nebo Deutsche Welle.
Proč chtělo nyní ruské státní zastupitelství omezit přístup právě na stránky welt.de, nebylo bezprostředně jasné, poznamenal Reuters. Ruský cenzurní úřad na dotazy nereagoval.
Největší šachový web dostal v Rusku stopku. Kvůli válce na Ukrajině
Jak mohou státy zablokovat části internetu?
Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.
„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.
Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.
Stejným způsobem je možné zablokovat i VPN služby, které vytváří virtuální tunely napříč internetem.