Článek
Šéf a zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg je sice "dobrým člověkem", ale ve svých rukou soustředil "nekontrolovatelnou moc", která "dalece přesahuje moc kohokoli ve vládě nebo v soukromém sektoru", varuje Hughes, který se Zuckerbergem během vysokoškolských studií na Harvardu sdílel pokoj, firmu s ním spoluzaložil a stal se jejím mluvčím.
Facebook koupil Instagram v roce 2012 za zhruba jednu miliardu dolarů (necelých 23 miliard Kč) a o dva roky později převzal za 22 miliard dolarů i WhatsApp. Samotný Facebook má po celém světě více než dvě miliardy uživatelů, služeb každé z obou dalších sítí využívá více než jedna miliarda lidí, píše agentura Reuters.
"I když lidé z Facebooku odejdou, nemají žádnou skutečnou alternativu," argumentuje Hughes, který vedení firmy opustil před více než deseti lety.
Tržní síla Facebooku se podle agentury DPA v poslední době stává stále častějším tématem americké politiky. Rozbití velkých technologických firem si do svého programu napsala demokratická kandidátka pro prezidentské volby v roce 2020 Elizabeth Warrenová.
Trump by chtěl více sociálních sítí
Současný prezident Donald Trump se vyslovuje pro vznik více sociálních sítí, které by se chovaly "férověji". Trump tvrdí, že jako republikánský prezidentský kandidát v minulých volbách čelil na sociální síti Twitter diskriminaci.
Zuckerberg před nedávnem oznámil, že se Facebook do budoucna více soustředí na soukromou a zašifrovanou komunikaci. Za tím účelem má vzniknout společná technická infrastruktura i pro jím vlastněné ostatní sítě. Hughes sdílí názor, že takový krok by rozdělení firmy ztížil, a je proto důležité jednat rychle.