Článek
Cambridge Display Technology je průkopníkem takzvané polymer-OLED (PLED) technologie, jejímž klíčovým přínosem je možnost jednotlivé vrstvy, které tvoří plochou obrazovku, nanášet na nosné médium za pomocí speciálních tiskových hlav.
Společnost CDT není jediná, která podobný proces připravila a v reálném provozu vyzkoušela. 40-palcový (uhlopříčka 101,6 cm) PLED displej vytiskla již minulý rok také firma Seiko Epson.
"Pokud bude vývoj nových výrobních technologií pokračovat stejným tempem jako v minulých dvou či tří letech, pak si myslím, že je reálné, že první vytištěné PLED televizní obrazovky uvidíme v roce 2007," uvedl Ian Chao v rozhovoru pro server DigiTimes.com.
"Před třemi lety jsme zakoupili společnost Litrex, která se zabývala vývojem tiskových hlav a začali vyvíjet vlastní nástroje k výrobě PLED displejů. Jednu z produktových řad Litrexu, která obsahovala pět až šest tiskáren, koupila také společnost Philips," dodal Chao.
Tisk plochých displejů dostupný v roce 2003
Ink-jet tisk plochých displejů byl podle něj možný již před dvěma lety. V této době vyrobené PLED displeje by však byly jednobarevné - až dnes se totiž objevila PLED technologie, která nabízí celé spektrum barev, doplnil Chao.
Technologie OLED
OLED (organic light emitting diode) využívají principu elektroluminescence - přeměny elektrické energie na světlo. Mezi výhody OLED displejů patří zejména úspora el. energie v důsledku vlastního vyzařování světla. Výrobky s technologií OLED mohou díky tomu nabývat menších rozměrů než klasická LCD. OLED displeje dále vynikají rychlejším překreslováním scény v porovnání s LCD monitory a lepším podáním barev.
O tiskové hlavy, které jsou schopny na nosič nanést polymerní materiál, tvořící plochý displej, se zajímají i výrobci LCD panelů. Podle Iana Chaoa je totiž PLED technologie použitelná i k přetisku vadných či chybějících pixelů.