Hlavní obsah

Revoluční české baterie se probojovaly do finále soutěže NASA

Novinky, mif

Americká kosmická agentura NASA každý rok pořádá prestižní soutěž NASA iTech, která oceňuje ty nejzajímavější technologické vynálezy na světě. Letos se do finále mezi deset nejlepších projektů probojovali také čeští tvůrci s revolučními bateriemi HE3DA. Za nimi stojí český vědec Jan Procházka.

BEZ KOMENTÁŘE: Baterie HE3DA si toho nechají díky nanomateriálům líbit opravdu hodněVideo: HE3DA

Článek

Letošní ročník NASA iTech bude hodnotit projekty, které se týkají čtyř hlavních oblastí – konkrétně se jednotlivé projekty musí týkat ukládání energie či energeticky účinných technologií, průlomových objevů v lékařství, radiační ochrany a zmírňování a hardwaru.

Zmínit zaslouží také pátá oblast nazvaná X-Factor, ta zahrnuje technologie, které se nevejdou do ostatních kategorií, ale mohly by výrazně ovlivnit průzkum vesmíru. Všechny finálové projekty budou hodnoceny v Novém Mexiku v rámci říjnového vědeckého fóra.

Nakonec budou vybrány tři vítězné týmy. Ty nedostanou sice peněžní ocenění, ale budou moci využít dlouhodobého poradenství, které pomůže tyto technologie dále rozvíjet pro komerční trh.

Foto: Miloslav Fišer, Novinky

Šéf společnosti HE3DA a zároveň vynálezce nového typu baterie Jan Procházka

Češi mají velké ambice

A právě mezi tyto tři vítězné projekty se chtějí probojovat i Češi. „Baterie HE3DA zaujaly odborníky z NASA zejména proto, že umožňují inovativní skladování energie pro planetární povrchové moduly a snižují závislost na dalších systémech. Je to pro nás velká čest a potvrzení toho, že baterie skutečně fungují a mají parametry, které dlouhodobě popisujeme,“ řekl Radomír Prus, hlavní akcionář projektu Magna Energy Storage (MES) v Horní Suché u Havířova.

„Už při našem testování v nevadské poušti se ukázalo, že baterie HE3DA může být dlouhodobě pod napětím, což je kritický parametr pro použití jako záložního zdroje v pohotovostním režimu nejen ve vesmíru, ale také například v datacentrech, bankách nebo nemocnicích. Testovali jsme extrémní podmínky od minus 15 stupňů po plus 50 stupňů Celsia. Budeme velmi rádi, pokud v soutěži NASA iTech uspějeme, ale už postup mezi nejlepších deset projektů je obrovský úspěch,“ uvedl autor patentu HE3DA Jan Procházka.

Bez nadsázky se dá říci, že Procházka nejpodstatnější části baterie překopal od samého začátku. V současnosti se totiž lithiové baterie vyrábějí z tenkých elektrod, které mají podobu kovových fólií. Na nich je pak nalepena aktivní vrstva. Všechny tyto části jsou skládány vertikálně.

Foto: Miloslav Fišer, Novinky

Akumulátory prošly skutečně náročnými testy.

Nezačne hořet ani neexploduje

Akumulátor z českých dílen, který je mimochodem 100% recyklovatelný, má však vlisované jednotlivé články horizontálně a navíc ve formě tablet zasazených do kovového rámu. V praxi tak má dvacetkrát silnější tloušťku i kapacitu elektrod, díky čemuž dokáže pojmout mnohem více elektrické energie než současná řešení.

Nové baterie mají i další výhody. Dají se nabít rychleji a hlavně jsou daleko bezpečnější. Tvůrci dokonce tvrdí, že jde o nejbezpečnější lithiovou baterii na planetě, což se snažili demonstrovat i v praxi. Na propagačním videu v úvodu článku mlátí do akumulátoru kladivem, a dokonce do něj i vrtají, přesto baterie nezačne hořet ani neexploduje.

Toho se podařilo docílit díky využití nanotechnologií. Právě nanomateriálem jsou totiž jednotlivé vrstvy baterie pokryty, díky čemuž například nemohou hořet. „Nanotechnologie umožní efektivní skladování energie v masovém měřítku, ale zároveň přináší výhody pro malé záložní zdroje, automobilový průmysl i pro elektromobilitu,“ prohlásil Procházka.

Foto: Miloslav Fišer, Novinky

Část výrobní linky na nové baterie v pražských Letňanech

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám