Článek
O resuscitaci zkrachovalé kryptoburzy se loni v létě rozpovídal pro deník The Wall Street Journal (WSJ) nový ředitel firmy John Ray. Prohlásil tehdy, že aktivně „shání zájemce o restart FTX.com“.
Ray, který předtím působil jako likvidátor energetické společnosti Enron, tehdy tvrdil, že už vedl s investory „rozhovory o možné podpoře restartu burzy FTX“. A to například prostřednictvím společného podniku.
Blíže však celou záležitost komentovat nechtěl.
„FTX vytvořil zločinec“
Po více něž půl roce se ukazuje, že zmiňované rozhovory patrně nikam nevedly. Právní zástupce podniku Andy Dietderich při slyšení u amerického konkurzního soudu ve středu prohlásil, že FTX „upustila od snah o obnovení provozu své kryptoměnové burzy“.
Místo toho se podle něj zaměří na likvidaci svých aktiv a vrácení finančních prostředků zákazníkům.
Dietderich si přitom při své řeči nebral vůbec žádné servítky. Jako jediného viníka celé krize a kolapsu firmy obvinil zakladatele FTX Sama Bankmana-Frieda, který podle něj „nikdy nevybudoval potřebné základy k zajištění životaschopnosti firmy“. To je podle něj hlavní důvod, proč všechny rozhovory o resuscitaci krachly.
„Kryptoburzu FTX vytvořil zločinec, šlo o nezodpovědný podvod,“ burcoval podle agentury Reuters před konkurzním soudem Dietderich.
Čekání na soud
Bankman-Fried je od loňského srpna v Metropolitním detenčním centru v Brooklynu poté, co mu soud zrušil kauci, když zjistil, že se při vyšetřování snažil zastrašit svědky.
Začátkem listopadu ho pak porota shledala vinným ze sedmi trestných činů, za podvod a krádež miliard dolarů zákazníkům FTX. Nyní čeká na soud, který ho 28. března přesune z vazby do federálního vězení, kde si odpyká trest. Hrozí mu až 110 let.

Samuel Bankman-Fried na cestě k soudu.