Článek
„Víme, že je (ukrajinská) armáda používá ke komunikaci, a to je v pořádku,“ řekla novinářům Shotwellová. „Ale naším záměrem nikdy nebylo, aby se používaly k útočným účelům,“ poznamenala.
Použití Starlinku pro práci s bezpilotními letouny podle ní přesahuje rámec smlouvy, kterou společnost SpaceX uzavřela s ukrajinskou vládou. Dohoda se týkala humanitárních účelů, jako je poskytování širokopásmového internetu nemocnicím, bankám a rodinám zasaženým ruskou invazí, uvedla šéfka podniku.
Na Ukrajině přestalo fungovat přes tisíc terminálů Muskovy satelitní sítě
Musk bezprostředně po začátku ruské invaze zpřístupnil Ukrajině satelitní internetovou službu Starlink, která se ukázala jako užitečná nejen pro běžné občany zasažené výpadky klasických komunikačních sítí, ale také jako důležitá pro akceschopnost ukrajinské armády. Terminály Starlink na Ukrajinu dodala firma SpaceX a vlády některých západních zemí zaplatily další dodávky těchto zařízení do země, uvedl Reuters.
Ukrajina od začátku ruské vojenské agrese účinně využívá bezpilotní letouny - jednak pro zjišťování nepřátelských pozic, zaměřování palby a také na shazování bomb. „Existují věci, které můžeme udělat, abychom omezili jejich schopnost to dělat,“ uvedla Shotwellová s odkazem na využití Starlinku pro drony. Podrobnosti nesdělila.
Přesně cílené útoky drony
Probíhající útoky dronů popsal pro britský deník The Times již dříve velitel jednotky působící na základně v Kyjevě Jaroslav Hončar.
„Útočíme vždy v noci, když Rusové spí. V noci není možné naše drony vidět, a tedy ani sestřelit. Můžeme se díky tomu dostat opravdu blízko. Snažíme se vyhledat to nejcennější nákladní auto v konvoji, načež ho přesně zasáhneme, aniž bychom způsobili nějaké velké vedlejší škody. Takto útočit můžeme dokonce i ve vesnicích,“ prohlásil Hončar s tím, že takové útoky jsou možné jen díky připojení od Starlinku.
Jeho jednotka se na Facebooku chlubí úspěšnými zásahy. Publikuje pravidelně videa, na kterých lze vidět, jak jsou zničeny například tanky, aniž by se ruské jednotky mohly nějakým způsobem bránit.
👊🏻 Народна розвідка працює. Допомагайте ЗСУ інформацією з чатботом єВорог Продовжуйте повідомляти про окупантів у чатбот від Мінцифри. Кожне повідомлення — реальна допомога Силам оборони України. Понад 452 тисячі українців скористалися єВорогом. Тож, щоб частіше горіли ворожі танки, розповідайте про чатбот друзям та родичам. Зауважте, потрібно вказувати точну геолокацію та опис побаченого. Якщо фото й відео зробити не вдається, буде достатньо тексту з деталями. Зараз необхідна інформація від українців про: ☠️ бензовози ☠️ скупчення техніки ☠️ переміщення колон техніки ☠️ транспортування техніки залізницею ☠️ склади з боєприпасами ☠️ радіолокаційні станції ☠️ позиції артилерії ☠️ польові аеродроми для гвинтокрилів Зайти у єВорог можна з головного екрана в застосунку Дія або ж за посиланням 👉🏻https://t.me/evorog_bot Обовʼязково дбайте про власну безпеку! Після того, як скористались чатботом єВорог, почистьте листування та видаліть фото з телефону. Скористались єВорогом = допомогли ЗСУ Разом до перемоги!🇺🇦 Дякуємо за відео Аеророзвідка / Aerorozvidka
Posted by Міністерство цифрової трансформації України on Wednesday, January 25, 2023
Útočný dron v akci
Z modelářů se zrodila Aerorozvědka
Pikantní na tom je, že celá útočná jednotka, která nyní dominuje ukrajinskému nebi, vznikla původně jen jako kroužek nadšených modelářů. V roce 2014 šlo totiž o projekt fanoušků modelů letadel.
Po vypuknutí války na Ukrajině se ale modeláři zapojili do bojů. Byli tak úspěšní, že je ihned začlenili pod ukrajinský generální štáb. V současnosti má Aerorozvědka 50 oddílů zkušených pilotů dronů, denně jsou schopni podniknout až tři stovky misí.
Létá se přitom se vším, co je zrovna po ruce. Využívají se profesionální vojenské bezpilotní letouny, na zakázku vyrobené drony, ale zároveň také drony, které se dají zakoupit běžně v obchodech.
V podstatě jediným kritériem pro nasazení do boje je schopnost unést protitankové granáty a termokameru.