Článek
Když se krátce na to začal používat internet, umístili vědci obrázek kávovaru jako vůbec prvního objektu sledovaného kamerou na počítačovou síť. Kamera, která si záhy získala velkou popularitu na postupně se rozvíjejícím internetu, vysílala zhruba deset let, vypnuta byla 22. srpna 2001. Stalo se tak poté, co se počítačová laboratoř odstěhovala do nové budovy.
Z univerzitního kávovaru se ve své době stala skutečná hvězda internetu. Na stránku s první webovou kamerou se připojovalo téměř 2,5 milionu návštěvníků z různých částí světa.
Nejstarší webkamera nakonec bude vysílat dál. Slouží už 25 let
„Bylo to velmi populární, protože to bylo uvedeno do provozu v době, kdy toho nebylo na internetu moc k vidění,“ citoval před časem list The Times jednoho z vědců Dana Gordona. Jeho kolega Quentin Stafford-Fraser dodal, že program pro kávovar byl pravděpodobně užitečnější než cokoli jiného, co při své práci na počítačových sítích udělal.
Zajímavé je, že vědci našli uplatnění pro kameru i poté, co přestala sledovat hladinu kávy. Spustili webový projekt FogCam.org, název dostal podle charakteristické mlhy v zátoce u San Franciska. Kamera dodnes sleduje počasí v bezprostřední blízkosti univerzity.
Webkameru chtěli vypnout
Předloni sice vědci uvažovali, že webové vysílání první webkamery vypnou, nakonec se ale rozhodli jinak. „Internet se od roku 1994 dramaticky změnil, ale FogCam bude mít vždy ve své historii zvláštní místo,“ komentovali celou situaci provozovatelé.
Ti udržovali webkameru v provozu poslední tři dekády, k přerušení vysílání docházelo vždy jen krátkodobě kvůli plánovaným údržbám.
Happy Friday, enjoy the sunshine ☀️🌫 pic.twitter.com/05oOeEDGHS
— FogCam! (@FogCam) July 23, 2021