Hlavní obsah

První továrna mimo Čínu? Huawei cílí s 5G na Evropu

Čínská společnost Huawei Technologies, která je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení, chce v Evropě otevřít továrnu na výrobu komponentů pro sítě páté generace (5G). Šlo by o první výrobu podniku Huawei mimo Čínu. Informovala o tom agentura AFP. Předseda správní rady firmy Liang Chua v rozhovoru s agenturou také odmítl obvinění, že Huawei se dopouští špionáže pro čínskou vládu.

Foto: Ng Han Guan, ČTK/AP

Logo společnosti Huawei

Článek

„Co se týče technologií 5G (...), plánujeme vyrábět své produkty a komponenty v Evropě,“ řekl Liang. „Teď zjišťujeme, zda je provoz továrny v Evropě uskutečnitelný,“ dodal. Kde by továrna mohla stát, neuvedl. Zmínil jen, že harmonogram „může případně být velmi rychlý“.

Spojené státy firmu Huawei už delší dobu obviňují z krádeží technologií a špionáže pro vládu v Pekingu, což Huawei odmítá. Washington firmu vyloučil z budování 5G sítí a ke stejnému postupu vybízí i své spojence. Spojené státy rovněž zařadily Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této firmě dodávat své produkty.

Zapojení Huawei do sítí 5G závisí na bezpečnosti, prohlásila německá vláda

Mobil

„V Číně neexistuje zákon, který by od firem vyžadoval, aby poskytovaly (vládě) informace,“ uvedl Liang. „Pokud by se tak v budoucnu stalo, takový požadavek odmítneme,“ dodal. V roce 2017 přitom v Číně vešel v platnost zákon, který nařizuje „všem organizacím a občanům, aby podporovali národní snahy shromažďovat informace a aby v této věci spolupracovali“, připomněla agentura AFP.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval již dříve český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti jejich uživatelům, ale představují riziko, že mohou být zneužity. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, v České republice už nyní provádí.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.

Huawei a sítě 5G

Firmu založil v roce 1987 bývalý armádní důstojník Žen Čeng-fej. Dnes je druhým největším dodavatelem chytrých telefonů na světě a lídrem v 5G technologiích, kde jsou jejími hlavními konkurenty Ericsson a Nokia.

5G je pátá generace mobilních sítí umožňující řádově vyšší přenosovou rychlost dat. Její vysoká kapacita je zásadní pro internet věcí a rychlá odezva např. pro autonomní vozy. 5G nenahradí současné sítě hned, budou nějakou dobu fungovat společně.

Související články

Výběr článků

Načítám