Článek
Obdobou potrubní pošty, popřípadě s využitím autonomního vozítka, se balíček v budově dostane do příslušné kanceláře. Projekt je hotov a s úspěchem byl prezentován před Evropskou kosmickou agenturou. Helipad vzniká za situace, kdy v Česku ještě chybí legislativa k využívání poštovních dronů, ale…
„Co se zdá dnes jako vzdálená budoucnost, může být zítra realitou. Zažili jsme to mnohokrát. Je nutné počítat s tím, že přepravu zásilek ve městech převezmou drony řízené na dálku operátorem,“ řekl Právu za tvůrce projektu Luboš Lněnička ze společnosti 3L Robotics.
Robotické rukavice budou ovládat auta i drony. Vyvíjejí je Češi
Nejchytřejší budova Evropy
Drony již přepravují v Austrálii zboží až na vzdálenost 200 kilometrů, v irském Dublinu si s nimi lze nechat donést kávu či zmrzlinu a v nemocnici v Singapuru přepravují zdravotnický materiál. Většinou jde o balíčky do tří kilogramů, a to o rozměru 40 × 40 × 40 centimetrů.
V Brně jde o to, že developer, jímž je společnost CTPark, buduje v někdejším areálu továrny Vlněna celou novou oblast. Srdcem tohoto komplexu bude výšková budova. Cílem developera je, aby šlo o nejmodernější, tedy technicky nejchytřejší, budovu Evropy. Proto bude mít samozřejmě i helipad. I když jde o prostor o zhruba čtyřech metrech čtverečních, jeho vybudování je technicky náročné, a je proto ideální, když vzniká při výstavbě objektu.
„Kompletní dokumentaci již máme hotovou. Navrhli jsme, jak má helipad vypadat a jak má být zasazen do budovy. Aby to fungovalo, museli jsme vyřešit mnoho problémů,“ vysvětlil Lněnička. Odborníci se zabývali požární bezpečností či izolací v objektu tak, aby provoz přistávací plochy nebyl narušen. Jde například o to, kde je umístěna klimatizace nebo antény. Na helipad navazuje tubus, jímž pak zásilka poputuje po budově do některého ze 17 pater.
Testování na letišti
Na celém projektu pracuje tým pěti absolventů Vysokého učení technického v Brně (VUT). Kluci, kteří se v podstatě seznámili na vysoké si nyní plní své sny. Do vývoje softwaru pro celé zařízení se zapojí brněnská firma Honeyell. Jde o to, aby operátor uměl s na dálku řízenými stroji komunikovat. Bude jich schopen ovládat až šest současně.
V nejbližších týdnech se budou drony pro přepravu zásilek testovat na letišti v Brně-Tuřanech a na příští rok se plánuje první přeprava balíčku vzduchem přímo v centru moravské metropole. K tomu je ale nutné získat speciální povolení z Úřadu pro civilní letectví.
„Drony pro přepravu zásilek šetří čas i peníze. Možná k jejich provozu v Česku vznikne legislativa až za pět let, to ale nevadí. Staví se ale objekt s využitím na následujících 100 až 150 let. Díky helipadu bude už nyní na drony připraven,“ dodal Lněnička.
Dronů přibývá, pilotů je už přes 50 tisíc
Může se vám hodit na Zboží.cz: Drony
Může se vám hodit na Firmy.cz: Prodej dronů, On-line prodej dronů