Článek
Uživatelé, kteří pomocí výměnných P2P sítí sdílí soubory, jsou pro nahrávací společnosti zjistitelní. K vyhledání osob, které sdílí data přes výměnné sítě, používá IFPI (Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu) "speciálně upravený program převzatý z firemní centrály v Londýně," jak pro Právo uvedla ředitelka útvaru Petra Žikovská.
"Počet lidí, kteří v Česku nelegálně sdílí soubory, se však nedá odhadnout. Zachytíme jen špičku ledovce," dodala Žikovská s tím, že je momentálně vyšetřováno 13 lidí, kteří jsou podezřelí z nelegálního sdílení souborů přes internet.
Fenomén P2P ve zkratce |
Systémy založené na peer-to-peer (rovný s rovným) komunikaci jsou v současnosti velice populární a zažívají ohromný boom. Počítače v těchto výměnných sítích jsou schopny napojovat se jeden na druhý, vyměňovat si data. Uživatelé tak dostávají prostřednictvím P2P softwaru možnost své soubory sdílet a současně je z jiných počítačů stahovat. |
Muž usvědčený policií ze sdílení hudebních souborů pochází z okresu Praha - východ. Kriminalisté jej zadrželi v sídle společnosti z Prahy 10, kde byl zaměstnán. Třiatřicetiletý muž se z firmy k internetu připojoval pod přezdívkou "Lubsoft" a nelegálně poskytoval soubory prostřednictvím výměnných sítí.
Žikovská doplnila, že "uživatelé, kteří nezákonně sdílí soubory přes internet, jsou většinou mladí s vysokou počítačovou gramotností a pocházejí z měst." Ve velkých aglomeracích je totiž dostupné rychlé připojení k internetu, čehož tito lidé využívají k šíření dat.
Zabaveno bylo 20 osobních počítačů
IFPI letos ve spolupráci s policií zabavila 20 osobních počítačů, rovněž asi stovku kompaktních disků, které zkoumají soudní znalci.
Za porušování autorských práv hrozí pachatelům trest odnětí svobody na dva až pět let v případě opakování tohoto trestného činu. Podle IFPI mohou také v rámci trestu zaplatit pokutu ve výši dvojnásobku způsobené škody. "V tomto první sporu nebudeme žádat finanční náhradu škody, ale v dalších bychom k tomu přistoupili," řekla Novinkám Žikovská.