Hlavní obsah

Prodeje respirátorů na černém internetovém trhu jen kvetou

Novinky, lez

Střelné zbraně, drogy či kradené kreditní karty. Na černém internetovém trhu – tzv. darknetu – se dá v dnešní době koupit prakticky cokoliv. V poslední době tam ale masivně bují obchod se zbožím souvisejícím s koronavirovou pandemií, například s respirátory. Upozornila na to analytická společnost Elliptic.

Foto: Miroslav Chaloupka , ČTK

Ilustrační foto

Článek

Respirátory jsou ve většině světa nedostatkovým zbožím. Pro běžné občany jsou navíc především modely třídy FFP3, které účinně chrání před koronavirem, naprosto nedosažitelné. V jednotlivých zemích platí, že nejen vyvážení za hranice je regulováno, ale i samotný prodej koncovým zákazníkům.

V Česku si nově lidé sice mohou respirátory pořídit, ale za hranicemi je situace jiná, což prodejcům na darknetu nahrává. Respirátory a další ochranné pomůcky, které jsou běžně v obchodech nedostupné, nabízejí na černém internetovém tržišti za přemrštěné ceny.

Respirátory nejvyšší třídy využijí zejména zdravotníci a lidé, kteří mohou být v přímém kontaktu s nákazou. Přesto je po nich velká poptávka i mezi běžnými zákazníky. „Prodejci na darknetu skočí po jakékoliv příležitosti, jak si vydělat,“ prohlásili zástupci společnosti Elliptic.

Slevy od hackerů

Jeho slova potvrzuje i nedávné odhalení kyberbezpečnostní společnosti Check Point. Ta zjistila, že kyberzločinci se snaží využít pandemie na darknetu i velmi nezvyklým způsobem – podobně jako v některých klasických internetových obchodech začali nabízet slevy. Při objednávce stačí zadat kód „COVID19“ nebo „coronavirus“. Slevy se v některých případech pohybují i v řádu desítek procent.

„Koronavirová sleva! 10% sleva na všechny produkty,“ hlásá například jeden z inzerátů. V něm se případní zájemci dozvědí, že za zlevněnou cenu mohou nakoupit nástroj pro maskování před antivirovým programem WinDefender či škodlivý kód, který dovede obejít zabezpečení internetového prohlížeče Chrome.

Jak funguje darknet

Darknet původně vznikl s ušlechtilou myšlenkou, mělo jít o prostor na internetu bez regulací a státního dohledu. Nejprve tedy sloužil především jako anonymní digitální prostor v zemích, kde panuje na sítích tvrdá cenzura, a k těmto účelům slouží i nyní.

Postupně však darknet začal přitahovat zločince, kteří pod rouškou anonymity mohli prodávat prakticky jakékoliv zboží bez omezení – na internetovém černém trhu tak není problém sehnat drogy, zbraně, léky, padělané dokumenty, škodlivý software či odcizené osobní údaje běžných uživatelů.

K darknetu se lidé mohou připojit prostřednictvím speciálních internetových prohlížečů, jež jsou schopny pracovat přes šifrované sítě a nabízejí konfiguraci komunikačních protokolů a portů.

Jako platidlo zde slouží virtuální mince, nejčastěji bitcoiny, ethereum či monero, díky kterým jsou kupující a prodávající prakticky nevystopovatelní. Ochránci zákona tedy mají jen velmi omezené možnosti, jak obchodování na černém internetovém trhu zarazit.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám