Článek
„Hned od prvního dne (problémů FTX) se vytratila důvěra a zatím nejsou známky toho, že by se vrátila,“ konstatoval Kami Zeng ze společnosti Fore Elite Capital Management, která spravuje fond digitálních aktiv.
To je podle něj hlavní důvod, proč se o svět kryptoměn nyní tak intenzivně zajímají regulační úřady. „Už teď vidíme kroky regulátorů od USA přes Japonsko až po Bahamy, ale i jinde. Očekávejte, že přijdou další. Přesně to také trh s kryptoměnami v tuto chvíli nutně potřebuje. Lidem to škodí a potřebují ochranu,“ dodal.
Spolupráci s regulačními úřady ohledně kryptoměn v pátek oznámil britský ministr financí Jeremy Hunt, informovala agentura Reuters. Výzvy k regulaci odvětví kryptoměn se však ozývají i z řad amerických zákonodárců.
Bahamská komise pro cenné papíry uvedla, že zmrazila aktiva FTX Digital Markets, dceřiné společnosti FTX. Podle agentury Bloomberg se věcí zabývá také americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), a to kvůli možnému porušení zákona o cenných papírech.
Binance dává od rivala FTX ruce pryč. Bitcoin dál ztrácí
Hledá se 9,4 miliardy dolarů
Příčiny problémů FTX vznikly před několika měsíci. Šéf kryptoměnové burzy Sam Bankman-Fried podle zdroje agentury Reuters převedl nejméně čtyři miliardy dolarů do společnosti Alameda, aby obchodní firmu podpořil po sérii ztrát.
Druhá největší kryptoměnová burza FTX.com se snaží zachránit po náporu výběrů, k nimž přistoupili její zákazníci. Vedení firmy se snaží získat asi 9,4 miliardy dolarů (téměř 223 miliard Kč) od investorů a konkurentů, uvedl ve čtvrtek informovaný zdroj.
Napětí trhu ještě zesílilo, když kryptoměnová burza Binance ve středu oznámila, že burzu FTX nepřevezme, jak předtím avizovala.
Mizivá šance na záchranu
Bankman-Fried podle zdrojů jednal o financování v objemu jedné miliardy dolarů s Justinem Sunem, zakladatelem kryptoměny Tron, konkurenční burzy OKX a platformy Tether. Zbytek se Bankman-Fried snaží získat od dalších fondů včetně současných investorů, jako je Sequoia Capital, dodal informovaný zdroj. Zda se třicetiletému podnikateli, jehož majetek ještě nedávno činil 17 miliard dolarů, podaří finanční prostředky získat, není zatím jasné.
Investoři začínají prostředky vložené do FTX odepisovat. Fond rizikového kapitálu investiční společnosti Sequoia Capital ve středu odepsal investici za 150 milionů dolarů a nyní ji oceňuje nulou. Mezi investory FTX patří i kanadský penzijní fond Ontario Teachers' Pension Plan, americký fond Tiger Global či japonská Softbank. Ta v souvislosti s investicí do FTX očekává ztrátu kolem 100 milionů dolarů. Kryptoměnová půjčovna BlockFi pak uvedla, že pozastavuje výběry klientů, dokud nebude ohledně FTX jasno.
„Domníváme se, že existuje přinejlepším dvaceti až třicetiprocentní šance na záchranu FTX,“ uvedl Matthew Dibb ze společnosti Stack Funds. Dodal, že spekulanti platí za získání zadržených vkladů na FTX deset centů z každého dolaru.
Kryptoměny prudce oslabují, investoři mají obavy o stabilitu celého sektoru
Lidé nemohou vybírat peníze
Kvůli kolapsu burzy FTX omezila svou činnost i kryptoměnová platforma BlockFi, která je kvůli úvěru ve výši 400 milionů dolarů provázána právě s burzou FTX. Lidé tak nyní například nemohou vybírat peníze.
Bitcoin se v pátek dopoledne podle údajů specializovaného webu CoinDesk prodával zhruba za 17 416 dolarů (411 700 Kč), ve čtvrtek to přitom bylo za méně než 16 000 dolarů (zhruba 389 000 Kč). Za posledních 24 hodin si tak připisoval zhruba 3,8 procenta. Loni v listopadu se bitcoin vyšplhal na rekord v blízkosti 69 000 dolarů.
Kryptoměna FTT, což je nativní mince kryptoměnové burzy FTX, dopoledne vykazovala nárůst asi o 15 procent na 3,28 USD. Tento týden FTT zahájila nad 22 dolary, od té doby tudíž klesla zhruba o 85 procent.