Článek
Podle vládního prohlášení byl zákaz částečně motivován tragickou událostí z loňského listopadu, kdy při vzájemné potyčce přišel o život mladistvý chlapec. Vláda tvrdí, že konflikt mezi oběma teenagery měl svůj původ právě na TikToku, kde eskalovalo napětí vedoucí až k fatálnímu násilí.
Čínská společnost ByteDance, která TikTok vlastní, však ve svém vyjádření uvedla, že nemá žádné důkazy o tom, že by pachatel či oběť byli na této sociální síti aktivní.
Ministryně školství Ogerta Manastirliuová zdůraznila, že rozhodnutí o zákazu předcházely rozsáhlé rozhovory s veřejností. Podle jejích slov úřady zorganizovaly přibližně 1300 setkání, na nichž se diskutovalo s více než 65 000 rodiči o bezpečnosti dětí na internetu. Výsledkem bylo široké volání po omezení nebo úplném zákazu TikToku v Albánii.
Manastirliuová dále uvedla, že vláda nadále komunikuje se společností ByteDance o možnostech zavedení přísnější rodičovské kontroly, věkové verifikace a lokalizace albánského jazyka v aplikaci. Přesto se kabinet premiéra Ediho Ramy rozhodl k radikálnímu kroku, a to dočasně platformu zcela zablokovat.
Zásah do svobody projevu?
Opozice však považuje toto rozhodnutí za nepřijatelný zásah do svobody projevu a omezení práv občanů. Kritici tvrdí, že vláda místo systematického řešení problémů spojených s bezpečností na internetu volí autokratická opatření.
„Tento zákaz je důkazem netolerance, strachu a zděšení ze svobodného myšlení a vyjadřování,“ uvedli opoziční lídři ve společném prohlášení.
V souvislosti s tím opoziční síly vyzvaly k masovým protestům, které se mají uskutečnit 15. března. Organizátoři očekávají vysokou účast nespokojených občanů, zejména mladé generace, pro kterou je TikTok jednou z hlavních platforem pro komunikaci a sebevyjádření.
To, zda zákaz skutečně vstoupí v platnost a jaké bude mít dopady na albánskou společnost, se teprve ukáže. Jisté však je, že spor kolem TikToku v Albánii jen tak neutichne.