Článek
"Lidé, kteří jedou do Pekingu, by si s sebou měli vzít čistý počítač, v němž nebudou vůbec žádná data," říká Phil Dunkelberger z bezpečnostní softwarové firmy PGP Corp. Návštěvníci vezoucí vyspělé mobilní telefony či laptopy mohou bezděky nabízet citlivé osobní či podnikatelské informace čínským oficiálním činitelům, kteří monitorují státem kontrolované telekomunikační sítě, dodává Dunkelberger.
Pokud nebudou data zakódovaná, mohou podnikatelé odkrýt své obchodní plány či design svých produktů, zatímco novináři mohou nechtěně vyzradit seznamy svých kontaktů, a tím je ohrozit. Odborník proto radí, aby návštěvníci měli elektronická zařízení neustále u sebe a pokud s sebou nemohou vzít "čistý" počítač, pak by měli všechna data zakódovat, a to včetně e-mailů.
"Ať je to složka nebo e-mail, pokud o ni máte obavy, měli byste ji zakódovat," říká. Obdobný problém podle Dunkelbergera provázel zahraniční tibetské aktivisty během násilných protestů v Tibetu v březnu letošního roku. "Číňané se snažili dostat do jejich počítačů, proniknout jejich bezpečnostními systémy, aby zjistili, s kým z tibetského hnutí v Číně mluvili," říká.
Před zahájením olympijských her, které se v Pekingu budou konat od 8. do 24. srpna, zjistil MOV, že novináři nebudou mít neomezený přístup k internetu, protože Čína hodlá nadále blokovat některé internetové stránky. To odporuje slibu volného přístupu k informacím pro všechny, kteří budou v době konání o olympiádě informovat. V úterý americký republikánský senátor Sam Brownback varoval, že Čína instalovala ve všech hlavních hotelových řetězcích zařízení sledující internetové připojení.