Hlavní obsah

Převzetí Twitteru se hroutí. Muskovi vadí falešné účty

Aktualizováno

Elon Musk obvinil vedení Twitteru, že „maří jeho právo na informace“ o falešných účtech na této sociální síti. Podle jeho advokáta jde o podstatné porušení podmínek jejich dohody. Samotné převzetí Twitteru bylo z tohoto důvodu pozastaveno již v minulém měsíci. Upozornil na to server CNBC.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Musk oznámil již v první polovině května, že obchod stopnul do té doby, dokud se nevyjasní záležitosti týkající se množství falešných účtů. Jde o účty, které jsou využívány například k odesílání spamových zpráv.

„Dohoda s Twitterem bude dočasně pozastavena, dokud nebude upřesněno, že falešné účty skutečně představují méně než pět procent uživatelů,“ napsal Musk tehdy na Twitteru.

Advokát Muska v pondělí upřesnil, že ani uplynulé týdny jednání nic nevyřešily. „Pan Musk si vyhrazuje veškerá práva z toho vyplývající, včetně práva neuskutečnit transakci a práva ukončit smlouvu o fúzi,“ uvedl v dopisu adresovaném Twitteru Mike Ringler, kterého v pondělí citoval server CNBC.

Akcie Twitteru na tuto zprávu reagovaly v pondělí poklesem o 5 %.

V prvním čtvrtletí měl Twitter oficiálně kolem 229 milionů uživatelů po celém světě. Pokud by falešných účtů bylo skutečně více než 5 %, šlo by o více než 11,4 milionu účtů.

Převzetí Twitteru se zadrhlo, Musk chce informace o falešných účtech

Internet a PC

Nejbohatší muž planety podepsal dohodu o koupi Twitteru za 44 miliard dolarů (přes bilion korun) v dubnu.

Ekonomičtí analytici v minulých týdnech opakovaně poukazovali na to, že chování Muska je podivné. O falešných účtech totiž musel vědět ještě předtím, než obchod uzavřel. Komentáře na celou akvizici se tak zpravidla nesou v duchu toho, že Musk chce buď z obchodu úplně vycouvat, nebo snížit cenu Twitteru.

Musk nevyloučil převzetí Twitteru za nižší cenu

Internet a PC

Podvodníci se vydávali za Muska

Různé podvody nejsou na Twitteru ničím výjimečným, o čemž se Musk přesvědčil na vlastní kůži. Jeho jméno poškodili podvodníci, kteří se za něj vydávali. Od Muskových příznivců pak vybrali v kryptoměnách v přepočtu zhruba 45,5 milionu korun, připomněl server Popular Mechanics.

V roce 2020 byl dokonce jeho účet hacknutý. Tehdy si nejbohatší muž na světě stěžoval, že „podvodníci s kryptoměnami pořádají v každém vláknu párty se spamboty“, tedy s automatickými systémy, které na síti šíří podvodné či reklamní příspěvky.

Je tedy více než pravděpodobné, že se Musk bude snažit Twitter od podobných podvodníků a spambotů vyčistit, aby z něj udělal lepší místo pro uživatele. Žádné konkrétní plány řešení tohoto problému však nezveřejnil. Dosáhnout by se toho ale dalo tak, že by musel být každý účet na Twitteru ověřený, což by v podstatě zcela vyloučilo ze hry anonymní uživatele.

Foto: Aly Song, Reuters

Elon Musk

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám