Článek
Podle dat společnosti Nielsen Admosphere je stávající podíl satelitního příjmu televizního signálu zhruba 26 procent, IP TV má 17,5 procenta domácností a kabelovou televizi využívá pro TV příjem přibližně 13 procent trhu.
Pozemní vysílání má podle Mastníka budoucnost i po roce 2030, kdy skončí stávající frekvenční příděly. „Existenci bezplatného terestrického vysílání po roce 2030 chce podpořit i ministerstvo průmyslu a obchodu,“ uvedl Mastník. Klíčová bude podle něj světová radiokomunikační konference v příštím roce, která bude rozhodovat o budoucím využití frekvencí pro TV vysílání.
V celé EU využívá pozemní vysílání 42 procent domácností. V zemích jako Itálie nebo Španělsko je to kolem 75 procent, ve Francii 55 procent.
O digitální rozhlas není v Česku zájem, poslouchá ho zlomek lidí
České Radiokomunikace jsou dominantním provozovatelem televizních a rozhlasových vysílačů v Česku. Firma nedávno začala testovat pozemní vysílání prostřednictvím mobilní sítě 5G. Tato technologie by mohla ušetřit kapacitu mobilních sítí v rámci sledování televize v mobilech. Zatímco přes klasickou mobilní síť jde ke každému uživateli datový tok s TV obsahem zvlášť, v případě tzv. 5G broadcastingu jde o jeden tok pro všechny uživatele.
Podle ředitele pro strategii ČRa Marcela Procházky je průměrný denní čas sledování televize v Česku tři hodiny a 57 minut. Okolo 90 procent tvoří klasické, tzv. lineární vysílání a zbytek zpětné zhlédnutí. Hybridní platformu Hbbtv využívá 1,3 milionu lidí.