Článek
Na rozdíl od jiných rozhodnutí v obdobných kauzách se francouzský regulátor nerozhodl Applu nařídit změnu zmíněného nástroje.
Tato pokuta je první sankcí ze strany antimonopolních úřadů proti Applu, která se týká nástroje App Tracking Transparency (ATT). Ten uživatelům iPhonů a iPadů umožňuje rozhodnout, které aplikace mohou sledovat jejich aktivitu.
ATT se ale stal podle agentury Reuters terčem kritiky ze strany inzerentů a konkurentů, kteří jsou závislí na příjmech z on-line reklamy.
Cíl ATT sám o sobě není sporný
Případ se dostal do hledáčku francouzských úřadů na základě stížností různých sdružení inzerentů, vydavatelů a internetových sítí. Ti Applu vytýkali zneužití jeho tržní síly k poškození konkurence.
„Cíl ATT sám o sobě není sporný, avšak způsob jeho zavedení není nezbytný ani úměrný deklarovanému účelu, kterým je ochrana osobních údajů,“ uvedl ve svém pondělním prohlášení francouzský regulátor.
Podle regulátora nástroj ATT „zvláště poškozoval menší vydavatele“, kteří jsou do značné míry závislí na sběru dat třetích stran pro financování své činnosti.
Francouzské úřady také nařídily Applu, aby zveřejnil rozhodnutí o pokutě na svých oficiálních webových stránkách po dobu sedmi dní.
Apple se proti rozhodnutí francouzského regulátora ohradil a uvedl, že je pokutou zklamán. Zároveň však zdůraznil, že úřad nepožadoval žádné konkrétní změny v jeho nástroji pro ochranu soukromí.
Tlak sílí i v Německu
Apple čelí podobnému tlaku i v Německu, kde tamní antimonopolní úřad v únoru zahájil řízení kvůli podezření, že si americká firma nastavila ATT tak, aby sama sobě poskytovala preferenční zacházení.
Přestože je pokuta udělená francouzským regulátorem poměrně vysoká, je mnohem nižší než sankce ve výši 1,8 miliardy eur (44,89 miliardy korun), kterou Applu loni uložila Evropská unie (EU) za omezování konkurence v oblasti streamovacích služeb. Tento případ byl vyvolán stížností švédské streamovací platformy Spotify.