Článek
Pobídky k útoku na web americké hlavy státu přicházejí právě ve chvíli, kdy Obamova popularita mírně klesá. Útočníci si tak nejspíše myslí, že se jim podaří dobrovolně do celého projektu zapojit lidi po celém světě.
„Jestliže nemáte rádi prezidenta Baracka Obamu, navštivte naše internetové stránky a pomozte nám v útoku na jeho web,“ vyzývá spamová zpráva. Na zmiňovaných stránkách naleznou lidé ke stažení program, pomocí kterého se mohou připojit do botnetu (zotročená síť počítačů k rozesílání spamu a škodlivých kódů - pozn. red.).
Bezpečnostní odborníci přesto varují, že tento software je za jakýchkoliv okolností považován za virus a lidé by si jej rozhodně dobrovolně neměli stahovat do počítače. Krom údajného útoku na stránky amerického prezidenta by totiž tento škodlivý kód mohl z jejich počítače odcizit například důvěrná data nebo informace o jejich bankovních účtech.
Útok na webové stránky Obamy přitom není vůbec zanedbatelný. Pomocí sítě zotročených počítačů se například na začátku srpna podařilo hackerům vyřadit z provozu sociální síť Facebook a mikroblogovací internetové stránky Twitter. [celá zpráva]
Spamy spolknou víc energie než velkoměsto |
---|
Ročně přijde do e-mailových schránek 62 biliónů nevyžádaných zpráv, tzv. spamů. Rozesílání, prohlížení a mazání těchto mailů ročně stojí 33 miliard kilowatthodin energie. To je spotřeba velkoměsta s 2,4 miliónu lidí.Palivo na výrobu této energie (ročně asi 7,5 miliónu tun benzínu) by mohlo celý rok pohánět flotilu 3,1 miliónu automobilů. Uvádí to studie, o níž informoval německý deník Die Welt. Spamy jsou největší zátěží v USA. Je to však problém, který se dá řešit, jak loni ukázalo uzavření spamovacího místa McColo – počet spamů poté klesl o 70 procent.Podle studie by energetická a ekologická cena nevyžádaných e-mailů mohla být ještě daleko vyšší nebýt automatických filtrů, které většinu této „pošty“ zadrží. Bez nich by se totiž spotřeba energie na spamy vyšplhala až na 135 miliard kilowatthodin. To by na rok stačilo pro desetimiliónovou megapoli. |
Spam existoval dříve než internet
Dávno před zrodem internetu dnešní podoby proběhla aféra, kterou lze označit za zrod spamových zpráv. V květnu 1978 odeslal obchodník Gary Thuerk příjemcům pošty v síti Arpanet zprávu s pozvánkou na promo akci nového počítače. Nevyžádaná pošta byla vlastně prvním spamem, ačkoli tento název se začal používat až o patnáct let později.
Teprve v roce 1993 přišel administrátor sítě Usenet Joel Furr s pojmem spam – nevyžádaná pošta. Furr se inspiroval svým oblíbeným seriálem Monty Python a skečem o mase v konzervách, na kterých si skupina Vikingů pochutnávala a opěvala ho: „Spam. Spam. Spam. Spam. Spam.“ Spam je obchodní značka konzervy s vepřovou šunkou. Název vznikl zkrácením slov sp(ice) a (h)am – koření a šunka.