Článek
Podobně jako FTX, která vyhlásila ve Spojených státech bankrot minulý týden, investovala Crypto.com velké částky do okázalého marketingu a propagace prostřednictvím celebrit. Crypto.com je podobně jako FTX soukromá společnost, nabízí řadu produktů pro nákup, prodej, obchodování a skladování kryptoměn. Sídlo má v Singapuru a generální ředitel Kris Marszalek sídlí v Hongkongu.
Crypto.com v posledních měsících podle médií zřejmě propustila více než čtvrtinu svých zaměstnanců a obavy o její budoucnost ještě vzrostly po krachu FTX. Marszalek na Twitteru a na videokanálu YouTube ujišťuje, že vklady zákazníků jsou v bezpečí a že společnost stojí na pevných základech.
O víkendu se ukázalo, že burza Crypto.com v říjnu omylem poslala více než 80 procent kryptoměny ethereum, kterou držela, v objemu asi 400 milionů dolarů (9,4 miliardy Kč) na jinou kryptoměnovou burzu Gate.io. Marszalek přehmat přiznal až poté, co byla transakce odhalena prostřednictvím veřejných blockchainových dat.
Pád FTX bude tlačit cenu bitcoinu dolů, přiláká to nové investory
Ředitel společnosti 2bminer Jakub Hlavenka řekl, že každému, kdo má své peníze v peněžence poskytované směnárnou, by doporučil stahovat své kryptoměny na soukromé peněženky. „Platí pravidlo, že co není na vaší peněžence, od které máte klíče, není vaše,“ dodal Hlavenka. Poznamenal také, že jeho firma k tomu nabádá i všechny své klienty, kterým chodí pravidelný příjem z jejich strojů na těžbu bitcoinu.
Důvěru investorů se po pádu FTX teď snaží obnovit kryptoměnová burza Binance. Přišla s myšlenkou fondu, který by zřídila na ochranu firem v odvětví, které čelí problémům s likviditou. Šéf Binance Changpeng Zhao řekl, že registruje velký zájem o zřízení fondu ze strany ostatních hráčů na trhu.
Anketa
Bitcoiny vznikly v roce 2009
Virtuální měna bitcoin vznikla v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Vytvořena byla tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.
Bitcoiny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny.