Článek
„Cílem útoku je získat přihlašovací údaje klientů k jejich bankovním účtům. Podvodné e-maily jsou psány ve formě ‚Informace o zásilce‘, kde najde zákazník údaje o nedodání zásilky a upozornění na možné sankce,“ konstatovala Selicharová.
Ve zprávě je umístěn odkaz na podvodné stránky s trojským koněm Win32/Spy.Hesperbot. „Je to velmi silný bankovní trojský kůň s mnoha 'užitečnými' funkcemi, jako je logování zmáčknutých kláves, vytváření screenshotů a nahrávání videa. Dokáže také spustit vzdálenou proxy, vytvořit skrytý VNC server umožňující vzdáleně ovládat infikovaný počítač,“ popsal již dříve hrozbu bezpečnostní analytik Pavel Bašta z týmu CSIRT, který je provozován sdružením CZ.NIC.
Podle něj jsou útočníci velice vychytralí a k penězům na účtu se dokážou dostat i přes potvrzovací SMS. „Oběti následně nutí k instalaci dalšího malwaru na jejich Android, Symbian či Blackberry telefony,“ dodal Bašta s tím, že pokud se jim podaří infikovat také mobil, v cestě k penězům na bankovním účtu jim už nic nebrání.
„Tímto virem byly již infikovány počítače v Turecku, Velké Británii, Portugalsku a desítky i v České republice. Upozorňujeme klienty, aby v žádném případě nereagovali na jakékoli výzvy, které obsahují adresu cpost@ceskaposta.net a její obměnu cpost@ceska-posta.net,“ uzavřela Selicharová.
Pošta již dříve kvůli podvodným e-mailům podala trestní oznámení na Policii ČR na neznámého pachatele. Pokud se lidé setkají s podvodnou zprávou, pošta žádá o přeposlání na adresu info@cpost.cz.