Článek
„Libra není na evropském území vítána,” uvedl Le Maire na výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) ve Washingtonu. „Společně s Italy a Němci přijmeme opatření, protože je ve hře naše suverenita,” dodal.
Nová měna společnosti Facebook má být kryta košem státních měn. Podle ministra by tak Facebook mohl ovlivňovat kurzy těchto měn, což by mělo dopad na ekonomiku příslušných států. "Chceme, aby byla měnová politika v rukou soukromého podniku, jako je Facebook? Mojí odpovědí je jasné ne," prohlásil Le Maire.
PayPal zlomil nad librou hůl, spravovat digitální měnu Facebooku nebude
Facebook, který provozuje největší internetovou sociální síť na světě, představil plán na vytvoření digitální měny s názvem libra letos v červnu. Společně s řadou partnerů vytvořil pro správu projektu Asociaci Libra sídlící ve Švýcarsku. Plány firmy však narazily na regulační a politický odpor po celém světě.
Virtuální měna libra
Novou měnu libra (v překladu váhy) představil Facebook v polovině června roku 2019.
Anglický název libra odkazuje na znamení zvěrokruhu Váhy. V českém jazyce zní stejně jako název britské měny, ovšem ta sama se anglicky nazývá pound, stejně jako váhová jednotka. V angličtině tedy název nové digitální měny nepřipomíná jméno žádného jiného platidla.
Plán Facebooku je ambiciózní, chce se totiž zaměřit na 1,7 miliardy lidí po celém světě, kteří nemají bankovní účet. Tito lidé by podle společnosti měli dostat možnost používat virtuální libru k nízkonákladovým převodům prostředků prostřednictvím mobilních telefonů.
Asociaci Libra se tento měsíc rozhodli opustit někteří významní členové, včetně vydavatelů platebních karet Visa a Mastercard.