Článek
„Jednu minutu před půlnocí 27. srpna došlo k vypnutí DVB-T vysílání programů České televize z vysílače Pardubice-Krásné na kanálu 32. Stávající DVB-T vysílání komerčních televizních stanic se potom bude vypínat 22. září a 23. září v brzkých ranních hodinách, následně budou tyto programy k dispozici už jen v novém standardu DVB-T2,“ uvedla mediální zástupkyně radiokomunikací Petra Miterová.
DVB-T signál programů České televize byl ukončen také z vysílačů Jihlava-Javořice, Ostrava-Hošťálkovice, Ostrava-Hladnov a Frýdek-Místek-Lysá hora na kanálu 54 a Jeseník-Praděd na kanálu 36.
Většinu Česka pokrývá nový televizní signál. Vypínání signálu DVB-T začalo i na Moravě
DVB-T2 televizor nebo set-top box
Jedinci přijímající televizní signál prostřednictvím klasické antény budou muset přechod řešit. Je nutné mít buď televizor, nebo set-top-box podporující standard DVB-T2.
V obou případech je nicméně nutné dávat pozor na to, aby přístroj dokázal dešifrovat kodek HEVC (H.265). Pokud tento standard nezvládne přijímač dešifrovat, nebude prostřednictvím něj možné druhou generaci pozemního digitálního vysílání přijímat.
Pro Česko byl zvolen právě tento kodek, zatímco v některých zahraničních státech se používají jiné. Podporu kodeku HEVC (H.265), který je pro provoz v Česku nezbytný, je tedy vhodné před nákupem ověřit.
První generace digitálního vysílání pomalu končí
Koho se přechod týká?
Řešením samozřejmě může být také přechod na jiný typ televizního vysílání. Alternativou může být kabelová televize, satelitní služby či IPTV, tedy příjem televizního signálu prostřednictvím internetu.
Sluší se totiž připomenout, že přechod na DVB-T2 se rozhodně netýká každého. Zbystřit by měli pouze lidé, kteří přijímají signál prostřednictvím pozemního televizního vysílání. Uživatelů kabelového, satelitního a internetového vysílání se změny nijak nedotknou.
Může se vám hodit na Zboží.cz: