Článek
Vedle UMTS neboli W-CDMA patří mezi přijaté standardy například americká technologie CDMA2000 či čínská TD-SCDMA.
Výhodou sítí třetí generace UMTS proti GSM má být vedle univerzálního celosvětového využití právě několikanásobně rychlejší přenos dat, který umožní například sledování filmů či stahování hudby.
Licence pro mobilní sítě třetí generace mají v tuzemsku všichni tři mobilní operátoři. Podle znění licencí musejí na přidělených frekvencích spustit UMTS nebo podobný standard. Technologie tedy musí být standardizovaná v rámci evropského normalizačního institutu ETSI. Zástupci některých operátorů již v minulosti uvedli, že vedle UMTS zkoušejí i jiná řešení.
Rozvoj sítí UMTS se kvůli finanční vyčerpanosti operátorů po nákupu licencí v celém světě o několik let zpozdil. V některých zemích proto operátoři požádali o odklad. První komerční UMTS síť začala fungovat v Japonsku. V Evropě služby sítí 3. generace nabízejí operátoři například v Rakousku, Německu, Velké Británii a Itálii.
Společnosti Eurotel a T-Mobile měly UMTS spustit již letos, ale postupně získaly dva roční odklady. Oskar, který kmitočty získal v úvodu roku, má síť spustit do začátku roku 2008. Podle Stádníka je otázkou, zda spuštění sítí třetí generace ještě neodložit, aby operátoři mohli investice vynaložit smysluplněji, například do rozvoje současných sítí. O dalším případném odkladu by se podle něj rozhodovalo nejdříve za rok.
Podle Stádníka se v posledních třech letech výrazně zlepšila kvalita i výdrž telefonů pro UMTS. "Pořád to není na to, aby většina uživatelů GSM opustila GSM a přešla na UMTS," uvedl.
T-Mobile za licenci zaplatil 3,81 miliardy a Eurotel 3,54 miliardy korun. Třetí operátor Oskar licenci od ČTÚ koupil až letos za dvě miliardy korun.