Článek
Právě tým Lasar budil na výstavišti velkou pozornost. Na festival novodobých kutilů přivezl totiž prototyp, se kterým uspěl ve finále prestižní mezinárodní soutěže Conrad Challenge v ústředí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v Houstonu. Návštěvníci si mohli přímo vyzkoušet, jaké to je, pohybovat s laserovým ramenem pomocí joysticku.
O velkolepou podívanou se postaraly také timecruisery, které přivezl nizozemský projekt Abacus Theater. Tyto dvouapůlmetrové stroje připomínající fantastické světy Julese Verna, jsou vlastně uměleckými díly. Spojují v sobě minulost, současnost i představy o budoucnosti, a navíc zahrnují prvky recyklace, daly totiž život starému šrotu.
Vyzkoušet si vlastní zručnost
Vedle 3D tiskáren si návštěvníci mohli vyzkoušet také svou zručnost v rámci Bosch Derby. Za dohledu profíků si totiž mohli vytvořit sami ze dřeva závodní autíčko, se kterým následně mohli soutěžit na dlouhé závodní dráze.
Pastvou pro oči pak byly světelné instalace, které nabídly interaktivní ovládání prostřednictvím hlasových senzorů. K vidění byly také kinetické světelné prototypy experimentující s analogovým přístupem, projekce i laserová spektakulární struna – unikátní aparát na pomezí hudebního nástroje a uměleckého objektu.
Kutilové se sejdou i v neděli
Akce probíhá na Výstavišti Praha celý víkend. Standardní vstupné na jeden den vyjde dospělé návštěvníky na 300 Kč, děti na sto. Rodinná vstupenka na jeden den vyjde na 700 Kč, dvoudenní je nicméně jen o stovku dražší.
Na videích níže si můžete připomenout, jak vypadal kutilský festival Maker Faire v letech 2021 a 2022. K vidění byly křehké robotické květiny i parfém vytvořený na míru.