Článek
Vedle bitcoinu, který se po halvingu, tedy snížení odměn pro těžaře na polovinu, pohybuje v pásmu mezi 1,3 a 1,6 milionu Kč, zažilo v květnu výrazný nárůst ethereum. Důvodem byl pokrok ve schvalovacím procesu nových ETF fondů. Cena etherea v květnu vzrostla o více než 26 procent na 89 655 Kč. Stále se však obchoduje v menších objemech než dominantní bitcoin," uvedl v úterý ředitel obchodníka Bit.plus Martin Stránský.
Bitcoin v květnu posílil o 16 procent na 1 612 317 Kč. Zatím absolutní rekord si nejznámější kryptoměna na světě připsala v půlce března, kdy se obchodovala za 1 704 367 Kč.
Bitcoin se drží stále vysoko. O dalším vývoji rozhodnou akciové trhy
Květen byl podle investičního analytika Wood&Company Tomáše Kacerovského na události v oblasti kryptoměn a blockchainu extrémně bohatým měsícem. Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump vyhlásil, že pod jeho vedením se USA stanou lídrem v oblasti kryptoměn a blockchainu. Součástí jeho prohlášení bylo avizování podpory firem na tomto poli působících.
„Během jednoho jediného týdne se tak z blockchainu stalo volební téma, v USA se skrze kongres dostala komplexní regulace blockchainových aktiv podpořená oběma politickými stranami a oproti všem očekáváním se schválilo Spot Ethereum ETF,“ dodal.
Schválení vydání osmi nových ETF s ethereem bylo podle analytika Portu Lukáše Rašky největší událostí na kryptoměnovém trhu v květnu. „Po schválení bitcoinových ETF do nich začaly od investorů proudit velké sumy peněz, které dopomohly k vytvoření nového historického maxima v ceně bitcoinu,“ uvedl Raška.
Jestli bude podobný scénář následovat u etherea, ale podle něj není jisté. „Bitcoin je mezi kryptoměnami stále silně dominantní a tvoří přes 50 procent krypto trhu. K samotnému zalistování fondů na ethereum na burzy dojde pravděpodobně až v červenci nebo srpnu. Pro případné investování do etherea tak stále doporučujeme zůstávat opatrní a nesnažit se na pohyby ceny spekulovat,“ podotkl.
Halving bitcoinu
Bitcoin je jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších kryptoměn. Tato virtuální měna vznikla už v roce 2009, větší popularitě se ale těší až v posledních letech. Vytvořena byla tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Těžaři přitom dostávají za svou činnost poplatky od ostatních uživatelů. Snížení jejich odměny je právě zmiňovaný halving.
Je to mechanismus, který představuje jednu z hlavních výhod bitcoinu. Umožňuje postupný pokles nabídky bitcoinu, což zvyšuje jeho hodnotu v čase. Zatím poslední halving se uskutečnil v noci z pátku 19. dubna 2024 na sobotu 20. dubna 2024.