Hlavní obsah

Objem obchodů s kryptoměnami v Česku v červenci stagnoval

Praha

Češi v červenci nakoupili kryptoměny za zhruba 200 milionů korun, což je meziročně zhruba stejně. Obchodování bylo kvůli době prázdnin a dovolených o třetinu slabší než v červnu. Za sedm měsíců roku objem obchodů meziročně klesl o 33 procent na 2,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodníka s kryptoměnami Bit.plus.

Foto: Edgar Su, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Obchodování v první polovině roku ovlivnila rostoucí inflace, válka na Ukrajině i další negativní faktory, které nepřály investicím do rizikovějších aktiv. To se odrazilo i na ceně bitcoinu, která od začátku roku klesla téměř o polovinu na 24 000 USD, tedy asi 590 000 Kč.

„Bitcoin po nedávném atakování hranice 19 000 USD začal opět růst, což se projevilo opatrným zájmem investorů. Obchody jsou ale v porovnání s jarem nižší a ovlivňuje je i vysoká inflace,” uvedl ředitel a zakladatel Bit.plus Martin Stránský.

Jak moc visí generace Z na kryptoměnách a NFT

Internet a PC

Bitcoin po několika měsících pádů podle analytika investiční platformy Portu Jakuba Valníčka uzavřel červenec se ziskem, kdy si připsal téměř 17 procent. „Po období výprodejů od dubna do června tak na trhu převládá křehký optimismus a investoři doufají, že bitcoin nalezl své lokální dno a v dalších měsících bude pokračovat v růstu. Investoři vychází i z toho, že po sérii několika negativních zpráv, například o prodeji bitcoinu Teslou či bankrotu platformy Celsius, bitcoin stále rostl na ceně,” řekl.

Valníček dodal, že v současnosti trh prochází očistou od dlouhodobě neudržitelných projektů, jako byl Celsius či protokol Anchor běžící na platformě Terra (LUNA). Investoři by se podle Valníčka neměli soustředit jen na vysoké výnosy a měli by se držet dlouhodobé diverzifikované investiční strategie.

Podle experta na kryptoměny Igora Pauera bitcoin stále silně koreluje s klasickými aktivy. Do konce roku by podle něj cena mohla ještě klesnout až k 10 000 USD, jiní experti čekají naopak růst přes 30 000 USD. „V případě nečekaných událostí typu velkého vojenského konfliktu naopak podle explicitních zkušeností z Ukrajiny může dojít ke kolapsu klasických aktiv, kde by kryptoměny pravděpodobně splnily svůj předpovídaný úkol ochrany před znehodnocením aktiv,” dodal Pauer.

Chystají se globální pravidla pro regulaci kryptoměn

Internet a PC

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Související články

Výběr článků

Načítám