Článek
V průměru věnují rodiče otázce kyberbezpečnosti 46 minut. Nicméně více než polovina (58 %) z oslovených respondentů uvedla, že se svými dětmi mluví o rizicích na internetu méně než půl hodiny.
Přitom k celosvětové počítačové síti přistupuje drtivá většina mladistvých, vlastní zařízení s přístupem na internet má devět z deseti dětí ve věku mezi sedmi a dvanácti lety. Téměř dvě třetiny rodičů si myslí, že jejich ratolesti tráví surfováním na síti příliš mnoho času, přesto je na nástrahy virtuálního světa připraví málokdo.
Je to pravděpodobně způsobeno i tím, že se 81 % rodičů domnívá, že o rizicích na internetu by se děti měly dozvědět ve škole. Opak je ale pravdou, neboť rodiče mají daleko lepší předpoklady k popsání všech hrozeb – už jen kvůli tomu, že jim jejich ratolesti důvěřují.
„Je pochopitelné, že rodiče nechtějí, aby měly jejich děti strach ze surfování na internetu. To ale neznamená, že by měli laxně přistupovat k jejich on-line bezpečí. Měli by zvolit vyvážený přístup a mít na paměti, že informované dítě bude spíš v bezpečí než bez základního povědomí o on-line rizicích,“ prohlásila psycholožka Emma Kennyová, která spolupracuje na celé řadě televizních a rozhlasových projektů.
Násilný a sexuální obsah
Průzkum ukázal, že podle rodičů představuje to nejhorší (27 %), s čím se děti na internetu mohou setkat, závadný obsah. Především tedy ten s násilnou a sexuální tematikou. Pouze o procento méně rodičů (26 %) zmiňovalo jako nejproblematičtější jev celkovou závislost na internetu. 14 % jich pak jako nejnebezpečnější on-line aktivitu označilo anonymní zprávy a obsah podněcující děti k násilnému nebo nevhodnému chování.
„Ideální je se s dítětem o on-line světě bavit bez zábran a zajímat se o jeho internetové aktivity. Dobré je si s potomkem k počítači sednout a vysvětlit mu, jak jednotlivá rizika vypadají a na co si dávat pozor. Samozřejmostí by mělo být také zabezpečení počítače spolehlivým softwarem, který zajistí, že dítě nenarazí na nevhodný obsah,“ doplnila Kennyová.