Článek
Alespoň to firma tvrdí a poukazuje přitom na zkušenost s vytipováním americké zpěvačky Norah Jonesové: program HSS ji označil za superhvězdu měsíce před tím, než skutečně letos její debutové album získalo osm prestižních ocenění Grammy.
"Software HSS je určen pro vyhledávání písní, jejichž vlastnosti odpovídají rysům známých hitů," upřesňuje v nejčerstvějším vydání britský magazín New Scientist. Program je schopen identifikovat charakteristiky, jako je melodie, harmonie, střídání taktu, tempo, rytmus a podobně, které odpovídají písním, jež se umístily na nejvyšších příčkách hitparád.
Přestože na hudebním trhu existují miliony písní, ty, které se staly hity, spojuje několik společných rysů, jež ovšem nejsou na první pohled příliš znatelné, píše magazín.
"Existuje několik matematických pravidel, která definují, jak takový hit musí vypadat," říká výkonný ředitel firmy Polyphonic HMI Mike McCready. "Ale nevíme, proč tomu tak je," připouští.
Program HSS tedy zjistil, že společné rysy mají například hity od Beatles a od Elvise Presleyho. Stejně tak ale obdobné hodnoty z tohoto hlediska vykazuje tvorba irské rockové skupiny U2 nebo Ludwiga van Beethovena.
Není tedy divu, že některé velké nahrávací společnosti si už HSS pořídily, aby jim pomohl při hledání potenciálních hvězd, jež by jim pak investované peníze bohatě vrátily.