Článek
Jak takový systém funguje v praxi, demonstrovala společnost Fujitsu. Kamera je díky speciálnímu softwaru schopna měřit srdeční puls v reálném čase. Stačí přitom, aby zaměřila na pouhých pět sekund alespoň část tváře.
Představené řešení monitoruje světlost pokožky a intenzitu průtoku krve. Založeno je na charakteristice absorpce zeleného světelného spektra hemoglobinem.
Právě podle výkyvů tepové frekvence člověka pak dokáže systém odhalit v davu jedince chovající se podezřele a upozornit na to ostrahu. Ta má pak možnost dotyčného zkontrolovat ještě před tím, než skutečně něco provede.
Celý systém je podle tvůrců natolik inteligentní, že chybové měření je téměř vyloučeno. Kvůli novince není potřeba žádných speciálních kamer a může být jednoduše nasazena i ve stávající monitorovací síti. Stačí doinstalovat speciální software.
Uplatnění najde i v medicíně
Vyspělý software nechce společnost Fujitsu využít pouze pro oko Velkého bratra. S nasazením se počítá také v medicíně, kdy by kamery mohly velice snadno a efektivně monitorovat zdravotní stav. Ať už hovoříme o pacientech v nemocnicích nebo o manuálně pracujících lidech v továrnách a na stavbách.
Problém by podle tvůrců nebyl ani s nainstalováním do současných chytrých telefonů, notebooků či počítačových tabletů. Ty by se tak rázem proměnily v osobního zdravotního asistenta, který by byl k dispozici kdykoliv a kdekoliv.
Podobný systém koneckonců již nabízí společnost Samsung u svého vrcholného smartphonu Galaxy S4. Takzvaný S Health spolupracuje se zabudovanými čidly v telefonu a díky nim je schopen monitorovat zdravotní kondici majitele. Dokonce jsou k dispozici také záznamy o stravování, cvičení či spánku. [celá zpráva]
Fujitsu plánuje nový kamerový systém nabídnout firmám i státním institucím v průběhu v následujících několika letech. Zástupci firmy ale nevyloučili, že by se v provozu mohl objevit výrazně dříve.