Článek
Nevyžádaná elektronická pošta (označovaná jako spam) v únoru obtěžovala uživatele internetu ve Spojených státech nejvíce v historii, přestože na začátku roku začal v zemi platit nový protispamový zákon. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnily neziskové výzkumné skupiny Pew Internet a American Life Project.
Návody na rychlé zbohatnutí, zázračné diety a další nevyžádané zprávy se podle firmy Brightmail v únoru na celkovém počtu e-mailů podílely 62 procenty. Více než polovina uživatelů internetu dotazovaných organizací Pew uvedla, že od začátku platnosti nového antispamového zákona nezaznamenala žádnou změnu v objemu nevyžádané pošty, kterou dostává domů nebo do práce.
Zhruba 29 procent respondentů v únoru prohlásilo, že kvůli spamu omezilo používání elektronické pošty, zatímco v loňském červnu to bylo pouze 25 procent. Podíl dotazovaných uživatelů, podle nichž spam snižuje důvěryhodnost elektronické pošty, stoupl na 63 procent z předchozích 52 procent. Podíl respondentů, podle kterých činí nevyžádaná pošta čas strávený na internetu nepříjemným a otravným, se zvýšil na 77 ze 70 procent, napsala agentura Reuters.
Za spam bude v ČR pokuta až 10 miliónů Kč
Česká vláda v lednu schválila návrh zákona, ze kterého vyplývá, že za spam bude v České republice hrozit pokuta až deset milionů korun. Opatření má posílit ochranu soukromí občanů. Lidé by tak mohli dostávat elektronickou poštou reklamní sdělení pouze v případě, že s tím budou výslovně souhlasit. Nevyžádaná inzerce bude zcela zakázaná.
Se spamem si můžete poradit sami
Proti nevyžádané poště se můžete bránit i sami prostřednictvím různých nástrojů, které najdete např. na této stránce.
Pokud používáte freemailovou službu portálu Seznam.cz, můžete navíc využít vestavěného antispamového nástroje.